واکنش پکن به کشورهای غربی: مسئله هنگ کنگ به شما ربطی ندارد

واکنش پکن به کشورهای غربی: مسئله هنگ کنگ به شما ربطی ندارد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ژانگ شیائومینگ» رئیس امور «هنگ کنگ» و «ماکائو» در چین امروز (چهارشنبه) در واکنش به اقدامات کشورهای غربی از جمله اتحادیه اروپا در آماده‌سازی پاسخی هماهنگ به پکن در پی تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ تأکید کرد که مسئله هنگ کنگ به منتقدان خارجی ربطی ندارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، ژانگ شیائومینگ در این خصوص تصریح کرد: «این مسئله (هنگ کنگ و قانون امنیت ملی هنگ کنگ) چه ارتباطی به شما دارد؟ به شما هیچ ربطی ندارد».

وی ادامه داد: «اگر خواسته ما یک کشور، یک سیستم است، خواسته کاملاً ساده‌ای است. ما کاملاً قادریم قوانین جزا، رویه‌ کیفری و قانون امنیت ملی و سایر قوانین ملی را به هنگ کنگ اعمال کنیم. به چه دلیل ما باید برای تدوین یک قانون امنیت ملی برای هنگ کنگ تا این اندازه تلاش کنیم؟ »

این دیپلمات چینی تصریح کرد که قانون امنیت ملی هنگ کنگ تنها برای هدف قرار دادن «گروهی از مجرمان و نه کل گروه مخالفان است».

وی توضیح داد: «هدف از تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ، قطعاً هدف قرار دادن گروه مخالفان و طرفداران دموکراسی بعنوان دشمن نیست بلکه سیاست یک کشور، دو نظام نشانگر «تحمل سیاسی» دولت است».

دولت چین می‌گوید هدف این قانون، مقابله با براندازی، تروریسم و مقابله با مداخلات خارجی در امور هنگ‌کنگ است. دولت هنگ‌کنگ نیز اعلام کرده هر تحریمی یک شمشیر دو لبه است که نه تنها به منافع هنگ‌کنگ بلکه به اقتصاد آمریکا نیز ضربه بزرگی وارد خواهد کرد. 

اظهارات این دیپلمات چینی یک روز بعد از تصویب لایحه امنیت ملی هنگ کنگ در کمیته دائمی مجمع ملی خلق چین و امضای آن توسط «شی جین‌پینگ» رئیس جمهوری این کشور مطرح شد.

ژانگ همچنین از اقدامات مداخله‌جویان کشورهای غربی که به دنبال تنبیه چین به دلیل تصویب این قانون هستند، گفت: «در مورد…برخی کشورهایی که هم‌اکنون می‌گویند تحریم‌های شدیدی بر برخی مقام‌های چینی تحمیل خواهند کرد، فکر می‌کنم که منطق راهزنان را در پیش گرفته‌اند».

کشورهای غربی به رهبری آمریکا به دنبال اعمال فشار به چین برای کاهش تسلط این کشور بر هنگ کنگ هستند. این در حالی است که سیاست «یک کشور، دو سیستم» یا سیاست «چین واحد» از سال ۱۹۷۹ تا به امروز موضع رسمی دولت‌های آمریکا و اروپا بوده و طبق آن واشنگتن هنگ‌کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می‌داند اما آمریکا در عمل طی سال‌های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است.

انتهای پیام/م

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : فارس نیوز