دسترسی سریعتر و آسانتر به اخبار جدید با نصب اپلیکیشن اندروید

رفع چالش‌های آموزش در هنرستان ها در روزهای کرونا

رفع چالش‌های آموزش در هنرستان ها در روزهای کرونا

مصطفی آذر کیش مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و کاردانش در گفتگو با مهر نیوز در خصوص اینکه آموزش های مهارتی هنرستان ها قرار است تا اواخر مرداد ادامه داشته باشد و آیا این تداخلی با بازگشایی مدارس در شهریور ندارد، گفت: ما در بخشنامه‌ای که برای بازگشایی مدارس در ۲۳ اردیبهشت اعلام کردیم در واقع یک تفویض اختیاری را به استان ها دادیم به جهت استقرار خدمات آموزشی در هنرستان ها. ما بازه زمانی پایان مرداد را پیش بینی کرده ایم. در این صورت اگر مدارس در شهریور هم بازگشایی شوند، مشکلی ایجاد نمی شود.

وی ادامه داد: البته در همان بخشنامه ما نگفتیم همه هنرستانی ها باید تا ۱۵ مرداد به مدرسه بروند بلکه اولویت با پایه ۱۲ بود که فرایند آموزشی آنها تا الان باید تکمیل شده باشد. بر اساس گزارش هایی که داشتیم نمره ها نیز وارد شده است. برای پایه دهم و یازدهم نیز ما یک بازه ای را وقت دادیم و اعلام کردیم دانش آموزان به نوبت به هنرستان ها برای تکمیل فرایند آموزش های مهارتی مراجعه کنند و این را هم پیش بینی کردیم که اگر به هر دلیلی تا پایان شهریور ماه دانش آموزان پایه دهم و یازدهم نتوانند دروس پودمانی را به پایان برسانند در طول سال آینده این فرصت را خواهند داشت.

آذرکیش در پاسخ به این پرسش که سال تحصیلی آینده نیز احتمالاً درگیر کرونا خواهیم بود و با این وجود برنامه مشخص تری برای دروس کارگاهی دارید، گفت: مطمئناً سال آینده استان ها یا وضعیت قرمز دارند و یا سفید و زرد و استان به استان وضعیت متفاوت خواهد بود. و حتی در یک استان منطقه به منطقه وضعیت متفاوتی دارد. ما متناسب با هر استان باید وضعیت درس را مشخص کنیم. البته در طراحی و برنامه ریزی وضعیت های مختلف دیده شده است و هر منطقه‌ای که وضعیت مناسبی داشت به صورت حضوری آموزش ها ارائه خواهد شد.

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و کاردانش با بیان اینکه هر تصمیمی گرفته شود متناسب با مصوبات ستاد ملی کرونا خواهد بود و اینکه انعطاف در برنامه ها در شرایط بحران و اضطرار را داریم، بیان کرد: اولین اولویت ما در آموزش و پرورش سلامت بچه هاست. اما باید تعادلی میان سلامت و آموزش نیز برقرار کنیم.

وی درباره اینکه آیا در برنامه های آموزش درسی تلویزیونی سهم آموزش های مهارتی افزایش خواهد یافت، گفت: ما برای هنرستان ها یک سری اقتضائاتی داریم. سهم در برنامه درسی تلویزیونی را زیاد کرده ایم و از همه روش های دیگر هم کمک می گیریم تا به تکمیل فرایند آموزش برسیم. درسنامه، تهیه فیلم، اسلاید و استفاده از بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در بحث محتوای کاردانش و فنی حرفه ای را در نظر داریم و چندین باکس هم در برنامه تلویزیونی خواهیم داشت. پیام رسان شاد نیز برای تدریس و رفع اشکالات است. اما باید توجه کرد که برخی دروس کارگاهی هستند و در تلویزیون ما بخشی از دروس و رشته ها را می توانیم آموزش دهیم.

آذرکیش گفت: دروس کارگاهی صرف مثل تراشکاری، حوشکاری، مکانیک خودرو، منبت و برق ساختان یا طراحی دوخت و… رشته هایی نیستند که بتوان آنها را صورت مجازی آموزش ارائه داد. هر چند برای همین دروس نیز در سه وضعیتی که گفتم طراحی هایی داریم.

به گزارش مهر نیوز، به نظر می رسد سال تحصیلی پیش رو به دلیل ماهیت دروس فنی و حرفه ای و کاردانش شاید همچنان بیشترین چالش ها متوجه تکمیل فرایند آموزشی این رشته ها باشد به گونه‌ای که اطمینان حاصل شود فارغ التحصیلانی با مهارت خروجی این رشته هاست. این روزها جریان هدایت تحصیلی نیز برقرار است و ممکن است نگاهی به فرایند آموزش هنرستان ها با توجه به ماهیت کارگاهی و تقریباً غیرممکن بود آموزش های کارگاهی آن در دوران تعطیلی مدارس به دلیل شیوع کرونا تاثیری مستقیم و غیرمستقیم در تمایل خانواده ها به این رشته ها ایجاد کند.

از همین رو لازم است که برای هنرستان ها جدای از فرایند عمومی تعلیم و تربیت پروتکل بهداشتی و جریان آموزشی تعریف کرد و این مهم را به صورت شفاف تری با خانواده ها در میان گذاشت.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : مهر نیوز