مشاهده وضعیت و استعلام سهام عدالت | samanese.ir

جهت مشاهده وضعیت و استعلام سهام عدالت اینجا کلیک کنید | samanese.ir

 

مشاهده پنل سهام عدالت panel.sahamedalat.ir

سهام عدالت سوالات زیادی برای مردم به وجود اورده است . سهام عدالت دغدغه بسیاری از مردم است . ازادسازی سهام عدالت باعث رشد این سهام شد . جزئیات جدید از نحوه مشاهده سهام عدالت را بخوانید .

بسیاری از دارندگان سهام عدالت اطلاعی از نحوه پیگیری سهام خود نداشته و برخی از مشمولان، بخشی از سهام عدالت خود را به فروش رسانده و قصد آگاهی از وضعیت فروش را دارند.

یکی از آسان‌ترین روش‌های استعلام و مشاهده دارایی سهام عدالت از طریق کدملی است. در این گزارش، نحوه پیگیری وضعیت سهام عدالت مشمولان با استفاده از کدملی توضیح داده شده است.

۱) در اولین مرحله باید عبارت سامانه سهام عدالت یا سایت سهام عدالت به نشانی  www.samanese.ir را در گوگل جستجو کنید و وارد سامانه سهام عدالت شوید.

۲) پس از ورود به سامانه، گزینه ورود به سامانه الکترونیکی سهام عدالت را انتخاب کنید.

۳) پس از مطالعه قوانین و مقررات سامانه استعلام سهام عدالت، گزینه «مطلب فوق را مطالعه نموده و می‌پذیرم» را تیک زده و پس از آن، بر روی ادامه کلیک کنید.

۴) پس از طی کردن مراحل گفته‌شده، کدملی خود را در کادر بزرگی که در تصویر مشاهده می‌کنید، وارد و در کادر کوچک‌تر، کد امنیتی سیستم را وارد کرده و پس از آن، بر روی ادامه کلیک کنید. اگر مشمول سهام عدالت محسوب نشوید، با اخطاری با این مضمون مواجه می‌شوید: مراجعه کننده گرامی، شماره ملی وارد شده در فهرست سهام داران ثبت نام شده سهام عدالت، موجود نمی‌باشد. با تشکر، لطفا از سامانه خارج شوید.

۵) اگر سهام عدالت به شما تعلق گرفته است، باید نام و نام خانوادگی درست را انتخاب کرده و عبارت ادامه را انتخاب کنید.

۶) پس از طی ۵ مرحله بالا، نام پدر خود را از بین سه گزینه‌ای که نمایش داده شده انتخاب کرده و بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.

۷) سپس سال درست تولد خود را انتخاب کرده و بازهم بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.

۸) در مرحله هشتم باید شماره شناسنامه خود را انتخاب کنید. باید دقت کرد که اگر هیچ یک از گزینه‌ها شامل شماره شناسنامه شما نیست، گزینه خط تیره را انتخاب کنید.

۹) پس از طی تمامی این مراحل، اطلاعات هویتی نمایش داده می‌شود و پس از مطالعه در صورت صحیح بودن اطلاعات، باید گزینه تایید و ورود انتخاب شود.

۱۰) سپس صفحه شخصی نمایش داده می‌شود و برای مشاهده برگه سهام عدالت باید از بین گزینه های موجود، گزینه مشاهده صورت وضعیت دارایی سهام انتخاب شود.

۱۱) در آخرین مرحله، برگه سهام نشان داده می‌شود و در بالای صفحه می‌توانید ارزش اسمی سهام و پایین‌تر از آن وضعیت واریز سود، تعداد، زمان و مبلغ سودهای واریزی تا به امروز را مشاهده کنید.

مشاهده وضعیت و استعلام سهام عدالت | samanese.ir


سوالات متداول

1- سهام عدالت چیست؟

سهام مربوط به 49 شرکت سرمایه پذیر می باشد که بر اساس مصوبات هیات وزیران به مشمولین سهام عدالت  واگذار شده است. لیست و اطلاعات مربوط به  شرکتهای مزبور در سامانه اینترنتی سهام عدالت درج گردیده است.

2- چه کسانی سهام عدالت دارند؟ چه گروه هایی مشمول سهام عدالت شدند؟ چرا؟ مرجع تشخیص مشمولین سهام عدالت کجا بوده؟

مشمولین سهام عدالت در مقاطع گذشته بر اساس مصوبات ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت در 18 گروه تعیین گردیده اند و نهادهای متولی این گروهها نیز در ستاد مزبور مشخص گردیده اند که در نهایت بر اساس اطلاعات ماخوذه از نهادهای مذکور سهام عدالت به این گروهها تخصیص داده شده است. در حال حاضر بیش از 49 میلیون نفر مشمول سهام عدالت می باشند.

3- آیا همه کسانی که برگه های سهام عدالت را دارند سهامدار محسوب می شوند؟

خیر، برگه های سهام عدالت ملاک نمی باشد. اشخاصی که با در دست داشتن برگه های دعوتنامه سهام عدالت و سایر مدارک لازم تشریفات ثبت نام را در بازه زمانی تعیین شده (تا پایان اسفندماه 1394) انجام داده و مشخصات انها در سامانه سهام عدالت درج شده باشد مشمول سهام عدالت می باشند.

4- آیا سهام عدالت شامل همه افراد خانوار می شود و یا فقط سرپرست خانوار؟

سهام عدالت شامل تمام افرادی می باشدکه در زمان ثبت نام اولیه اسامی آنها در فرم جمع آوری اطلاعات تکمیل و ارسال گردیده و دعوتنامه سهام عدالت نیز برایشان صادر شده و فرآیند ثبت نام آنها طی شده است.

5- ارزش سهام عدالت چقدر است؟

ارزش سهام عدالت کلیه مشمولین مطابق میزان اعلامی در صورتحساب مندرج در سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir متفاوت بوده است.

6- آیا برگه های سهام عدالت قابل خرید و فروش هستند؟

خیر-برگه های سهام عدالت فاقد هرگونه ارزشی می باشند.

7- چرا مبلغ سهام عدالت افراد متفاوت است؟

دلیل این تفاوت ناشی از تخفیفات اعطایی دولت به نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، میزان مبالغ واریزی مشمولین بابت تتمه مبلغ بدهی و تعداد اعضای خانوار و …  می باشد.

8- آیا امکان انتقال سهام عدالت از پدر به فرزندان و یا برعکس وجود دارد؟

خیر، در حال حاضردر حالتی که هر دو در قید حیات باشند چنین امکانی وجود ندارد.

9- سود سهام عدالت چگونه پرداخت می شود؟

به صورت سالیانه پرداخت می شود.پس از برگزاری مجامع عمومی 49 شرکت سرمایه پذیر، دریافت سود از شرکتها و مشخص شدن سود قابل تقسیم بین مشمولین پرداخت می گردد.

10- چرا 10 سال اول هیچ سودی به سهام عدالت اختصاص نیافت؟

از بابت ثمن معامله سهام شرکتهای سرمایه پذیر که به مشمولین واگذار گردیده است هیچ مبلغی از مشمولین دریافت نگردیده بود مقرر بود بهای مورد واگذاری به مشمولین از محل سود سالیانه شرکتها تامین و تسویه گردد؛ بنابراین تمام سود دریافتی از شرکتها در بازه 10 ساله اول طرح، بابت تسویه اقساط کسر و اعمال گردیده است.

11- چگونه متوجه بشویم که سهام عدالت داریم یا خیر؟

با مراجعه به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir و وارد کردن کد ملی می توان اطلاعات لازم را دریافت نمود.

12- شماره شبا برای سود را کجا باید ارائه بدهیم؟

مشمولان می بایستی با مراجعه به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir و ثبت اطلاعات شناسنامه ای نسبت به ثبت شماره شبای بانکی اقدام نمایند.

13- آیا شماره شبا سرپرست خانوار برای همه افراد همان خانواده قابل قبول است؟

خیر، هریک از اعضای خانوار می بایستی نسبت به ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه سهام عدالت اقدام نماید.

14- شماره شبا باید مربوط چه بانکی باشد؟

مشمولان سهام عدالت می توانند نسبت به ثبت شماره شبای بانکی خود نزد کلیه بانکها و موسسات مالی دارای مجوز از بانک مرکزی اقدام نمایند.

15- تاکنون چه مقدار سود مربوط به سهام عدالت واریز شده است؟

پس از پایان دوره ده ساله؛ سود عملکرد سال 1395، 1396، 1397 شرکتهای سرمایه پذیر بین مشمولین سهام عدالت تخصیص و پرداخت گردیده است.

16- آیا مبلغ سود برای همه یکسان است؟

خیر، میزان سود به تناسب ارزش هر فرد در سامانه سهام عدالت برای هر مشمول تعیین می گردد.

17- کسانی که تا کنون سود دریافت نکرده اند چه باید بکنند؟

کلیه مشمولین سهام عدالت برای دریافت سود سهام عدالت می بایستی نسبت به ثبت شماره شبای بانکی خود در سامانه اینترنتی سهام عدالت اقدام کنند.

18- از زمانی که شماره شبا در سامانه وارد شد تا زمان واریز سود چقدر طول می کشد؟

شماره شباهای بانکی اعلامی مشمولین سهام عدالت پس از استعلام از بانک مرکزی و اخذ تاییدیه در سامانه درج و در لیست واریزی سود سهام عدالت قرار می گیرد.

19- سهام افراد پس از فوت چه می شود؟

وراث متوفیان با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک و ارائه مدارک شناسایی و گواهی حصر وراثت می توانند نسبت به تسهیم و انتقال سهام بین وراث اقدام نمایند.

20- ارزش سهام عدالت در بازار چقدر است؟

در حال حاضربه دلیل عدم آزادسازی، سهام عدالت قابلیت معامله ندارد .براساس آخرین اطلاعات ماخوذه ارزش سهام عدالت هر مشمول حدود 8 برابر می باشد.

21- ثبت نام جدید برای سهام عدالت کی آغاز می شود؟

در حال حاضر تمام سهام قابل تخصیص به گروههای هدف واگذار و نهایی گردیده است و سهمی برای واگذاری به افراد جدید از سبد سهام عدالت امکان پذیر نمی باشد.

22- چرا مددجویان بهزیستی سهام شان دو برابر بقیه است؟

براساس مفاد آئین نامه سهام عدالت مشمولان دو دهک پایین درآمدی (نهادهای تحت حمایت بهزیستی و کمیته امداد امام ره ) شامل احتساب 50 درصد تخفیف در بهای واگذاری و به صورت اقساط 10 ساله بوده اند.

23- آیا کسانی که بسته معیشتی دریافت می کنند  سهام عدالت هم می توانند بگیرند؟

بسته معیشتی ارتباطی به سهام عدالت ندارد.

24- سود سهام عدالت شامل مالیات می شود؟

مالیات مربوط به سود سهام عدالت قبلا توسط شرکتهای سرمایه پذیر محاسبه، کسر و پرداخت گردیده است و مالیات جدیدی ندارد.

25- چه تعداد از افراد از سهام عدالت شان خبر ندارند؟ بیشترچه کسانی هستند؟

از 49 میلیون نفر مشمول سهام عدالت تاکنون حدود 41 میلیون و پانصدهزار نفر با مراجعه به سامانه اینترنتی سهام عدالت نسبت به ثبت شماره شبای بانکی مراجعه نموده اند .ضمنا حدود 2،5 میلیون نفر نیز از مشمولان در قید حیات نمی باشند.

26- آیا شماره تلفن و شماره شبا باید حتما به نام فرد مشمول باشد؟

شماره شبای بانکی می بایستی حتما به نام خود مشمول باشد. همچنین در سامانه فعلا الزامی نسبت به ثبت شماره تلفن خود مشمول وجود ندارد ولی برای اقدامات و اطلاعیه های بعدی ثبت شماره تماس خود مشمول هم ضروری به نظر می رسد.

27- برای اطلاعات بیشتر به کجا مراجعه کنیم؟

مشمولان سهام عدالت در اقصی نقاط ایران برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه های لازم صرفا به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir مراجعه و کسب اطلاع نمایند. یا با شماه تلفن 83338-021 تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنند.

28- در شهرستان ها براي سهام عدالت به کجا باید مراجعه کرد؟

در حال حاضر نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد. مشمولان سهام عدالت در اقصی نقاط ایران برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعیه های لازم صرفا به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir مراجعه و کسب اطلاع نمایند. یا با شماه تلفن 83338-021 تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنند.

29- سهام عدالت از چه زمانی قابلیت خرید و فروش پیدا می کند؟

لایحه ساماندهی سهام عدالت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قراردارد. بدیهی است که در صورت تصویب و ابلاغ لایحه مذکور سهام عدالت قابلیت خرید و فروش پیدا خواهد کرد.

30- افرادی که ثبت نام آنها به صورت ناقص انجام شده است، آیا سهام عدالت به آنها تعلق خواهد گرفت؟

خیر

31- آيا امكان افزايش سرمايه براي دارندگان سهام عدالت وجود دارد؟

خیر- امکان واریز برای افزایش میزان سهام عدالت مشمولین وجود ندارد.

32- آيا سهام عدالت براي افرادي كه تازه به دنيا آمده اند تعلق مي گيرد؟

خیر- ثبت نام جدید امکان پذیر نیست.

33- چرا به همه اقشار جامعه سهام عدالت تعلق نگرفته است؟

براساس آئین نامه توزیع سهام عدالت، مشمولین طرح شامل شش دهک بوده اند که گروه های آن توسط ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت در سال 1385 تعیین گردیده است.

34- سود سهام عدالت هر چند وقت يكبار واريز مي گردد؟

سود سهام عدالت هر سال یکبار واریز می شود.

35- سود سهام عدالت توسط شركتها در چه زماني واريز مي گردد؟

سود شرکتها ظرف مهلت قانونی مندرج در قانون تجارت ( به مدت 8 ماه پس از برگزاری مجامع عمومی سالیانه ) دریافت و برای توزیع تخصیص می یابد.

4.1/5 - (35 امتیاز)

30 نظر ثبت شده است

 • محمد جواد
  2021-07-10 23:16:19

  سلام با کد ملی باید وارد سامانه بشید اگه اطلاعات کامل باشه پنل براتون باز میشه میتونید مدیریت کنید

 • محمد جواد
  2021-07-10 23:14:33

  سلام فرقی نمیکنه ولی ترجیحا کوتاه مدت

 • محمد جواد
  2021-07-10 23:13:24

  سلام با سهام عدالت در تماس باشید شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

 • محمد جواد
  2021-07-10 23:12:33

  سلام با پشتیبانی سهام عدالت تماس بگیرید شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

 • محمد جواد
  2021-07-10 22:53:08

  شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

 • محمد جواد
  2021-07-10 22:49:36

  شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

 • محمد جواد
  2021-07-10 22:42:11

  شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

 • محمد جواد
  2021-07-10 22:23:51

  سلام با این شماره تماس بگیرید ببینید چی میگن بهتون شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

 • عبدالحسین زندی دره غریبی
  2021-07-08 21:58:43

  با سلام واحترام. من وضعیت ثبت سهام عدالتم موردی ندارد تا ۳ / ۱۲ / ۹۸ هم سود به حسابم واریز شد دراین مرحله هیچی واریز نشده جهت اطلاع وپیگیری باتشکر

 • کوثر
  2021-07-07 12:23:53

  سلام... من از سال ۹۸ که ۱۸ ساله شدم و حساب دانش آموزیم بسته شد و یک حساب دیگه باز کردم و شماره شبا رو در سامانه سهام عدالت تغییر دادم هیچ سودی دریافت نکردم....چه کار باید بکنم... از سال ۹۸ هیچ سودی برای بنده واریز نشده

 • نسرین جاوید
  2021-07-05 14:08:59

  با سلام واحترام میخواستم بپرسم چه جوری میتونم با کارشناسان مربوطه تماس حاصل کنم. در ضمن از اردیبهشت ماه اقدام به فروش 60 درصد سهام خود کرده ام ولی فعلا هیچ اقدامی صورت نگرفته است لطفا راهنماییم کنید

 • سیدوحید
  2021-06-24 21:41:03

  سلام قرار شد به متولیدن 1400 سهام عدالت بدن چجوره باید ثبت نام کرد ممنون میشک راهنمایی کنید

 • زهراملکی پور
  2021-06-21 12:41:36

  شماره حساب برای سود سهام باید کوتاه مدت باشه یا بلند مدت؟

 • علی رئیسی
  2021-06-15 23:50:20

  سلام،میگم این سهام عدالت چه جوریه اون هایی که آزاده نکردن باید چکار کنن

 • نسترن
  2021-05-17 19:30:18

  سلام برای من سودی واریز نشده سال پیش درصورتیکه قبلا پرداخت میشد شماره شبا هم درسته سهامم فروختم بازم چیزی به من ندادن درضمن احراز هویت هم انجام ندادم الان باید چکارکنم؟؟

 • محمد جواد
  2021-05-14 09:17:45

  سلام با شماره مرکز سهام عدالت تماس بگیرید شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

 • امید
  2021-05-14 01:58:27

  سلام تورخدا به من یه جواب درست بدید من درمورد سهام عدالت ثبت نام کامل کردم من وسه نفر از همسایگان ما که همزمان باهم رفته بودیدم برا ثبت نام تمام کارهای ثبت نام انجام دادیم حتی سوال کردم از یه منشی که یه خانم بود گفت شما درسامانه ثبت شدید وبرید به سلامت من اومدیم خونه بعد چند روز برا اون سه نفر چک امد ولی برامن نیامد هرچقدر منتظر ماندیم خبری نشد رفتیم برا پیگیری گفتن سایت بسته شد وتاالان شامل حال مانشد تورخدا ماجامندیم بااینکه ثبت نام کردیم خواهش میکنم رسیدگی کنید

 • ایرانی
  2021-05-12 10:39:41

  نداری شما شاید حسادت باشه چرا از حلقوم بزنه بیرون چیزی ندارم که

 • محسن
  2021-05-11 05:35:33

  سهام بی عدالتیه من با بچه مریض معلول سهام عدالتی ندارم از حلقومتون بزنه بیرون

 • محمد جواد
  2021-05-05 12:54:21

  سلام در ادامه همین مطلب با تصویر توضیح داده شده

 • محسن فلاحتی بیشه
  2021-05-05 12:30:36

  من حتی ثبت نام هم نکردم.لطفاراهنماییم کنین

 • Mehdi
  2021-04-28 00:26:41

  خوب

 • گل محمد داودی
  2021-04-24 14:24:10

  بنده عیال وا رم سهام ندارم

 • سید حسن حجازی
  2021-04-13 18:19:30

  می خواهم سهام عدالت یک میلیونی بخرم

 • سید حسن حجازی
  2021-04-09 23:35:13

  می خواهم سهام عدالت یک میلیون تومانی داشته باشم

 • محمد جواد
  2021-04-04 11:36:10

  سلام من الان خودم تست کردم بدون مشکل وارد پنل شدم لطفا کد امنیتی رو با حروف کوچیک بزنید و دقت کنید زبان کیبورد روی EN باشه

 • احمدزینالی
  2021-04-04 11:30:52

  سلام خسته نباشید من هرچه کدامنیتی وارد میکنم خطا میده علت چیه؟؟

 • جمال بهاری
  2021-03-25 13:25:32

  چرا سود سهام عدالت من پرداخت نشده در صورتی که سریهای گذشته سود سهام گرفتم

 • محمد جواد
  2021-03-23 09:16:56

  سلام.در زمینه انتقال سهام عدالت بین اشخاص باید به این نکته اشاره کنیم که بدلیل بورسی بودن سهام این شرکت‌ها تنها راه انتقال سهام بین افراد، استفاده از بازار بورس و خرید و فروش سهام در آن است. در نتیجه هیچ کس نمی‌تواند سهام عدالت خود را از طریق وکالت یا سایر قراردادهای رسمی و غیر رسمی به بقیه منتقل کند. این موضوع حتی بین افراد خانواده ( مثلا از فرزندان به والدین) هم صدق می‌کند و هیچ استثنایی به جز احکام قضائی یا فوت مالک سهام و به ارث رسیدن سهام وی وجود ندارد.

 • راضیه تیمار
  2021-03-22 18:27:05

  سلام خسته نباشین میخواستم بدونم اگربخوام سلام عدالت پسربزرگم را به پسرکوچکم انتقال بدم چکار بایدکرددرضمن هنوزآزادسازی نشده احزارهویت وسجام هم انجام نشده ممنون میشم راهنمایی کنین باسپاس