درگیری نفتی عربستان و آمریکا در مسیر یک جنگ بزرگ

درگیری نفتی عربستان و آمریکا در مسیر یک جنگ بزرگ

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از الجزیره هم‌زمان با آغاز جنگ نفتی اخیری که عربستان به‌راه انداخت٬ مناسبات میان ریاض و ابوظبی با واشنگتن در نتیجه درگیری منافع طرفین به خطر افتاده است و حتی اگر این جنگ در سایه شیوع کرونا پایدار هم نباشد٬ باز هم روابط آنها بسیار خدشه‌دار خواهد شد.

«جیمز ام دورسی» نویسنده وب‌سایت آمریکایی «مدرن دیپلماسی» در گزارشی نوشت: تاکنون عربستان سعودی به‌دنبال رفتارهای گستاخانه و بی‌پروا مورد خشم آمریکا واقع شده؛ درحالی که امارات تا این لحظه با وجود اینکه اعلام کرده برای حمایت از جنگ نفتی ریاض و مسکو تولید خود را افزایش خواهد داد موفق به فرار از رادارهای آمریکایی شده است.

اما سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که؛ امارات تا کجا می‌تواند از آتش خشم ایالات متحده فرار کند؟

نویسنده این گزارش خاطرنشان کرد: در تاریخ 12 آوریل جاری با توافق میان اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و تولیدکنندگان خارج از اوپک٬ قرار شد که تولید نفت به‌میزان 10 میلیون بشکه در روز کاهش یابد که این امر می‌توانست از بروز یک بحران فوری جلوگیری کند.

اما یک روز پس از این توافق 13 نماینده جمهوری‌خواه در کنگره به‌نمایندگی از کشورهای تولیدکننده نفت از طریق یک مکالمه تلفنی دوساعته با «عبدالعزیز بن سلمان» وزیر انرژی عربستان به این کشور هشدار دادند.

در این راستا «کیفن کرامر» سناتور ایالت «داکوتای شمالی» آمریکا اظهار داشت: سعودی‌ها بیش از یک ماه درگیر یک جنگ علیه تولیدکنندگان نفت آمریکایی بودند و همه اینها درحالی است که ما با همه نیروهایمان از آنها حمایت می‌کردیم.

وی ادامه داد: این روش درست برای تعامل میان دوستان با یکدیگر نیست و اقدامات آنها غیرقابل توجیه بود و هرگز فراموش نخواهد شد؛ گام بعدی عربستان مشخص می‌کند که آیا مشارکت استراتژیک ریاض و واشنگتن قابل ترمیم و نجات یافتن است یا نه.

جیمز ام دورسی٬ نویسنده این گزارش تصریح کرد: اظهارات و واکنش‌های اعضای کنگره نشان می‌دهد که مناسبات عربستان و کنگره در طول دو سال گذشته رو به وخامت و فروپاشی گذاشته و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از جنگ نفتی عربستان بسیار خشمگین است.

اقدامات عربستان در ضربه زدن به صنعت نفت شل آمریکا که به‌سمت ایجاد حدود 10 میلیون شغل پیش می‌رود نشان می‌دهد که ریاض بدون توجه به ترس و نگرانی‌های واشنگتن و یا اینکه جهان در سایه شیوع کرونا دچار یک آسیب جدی اقتصادی شود٬ همچنان در راستای تحقق منافع خود عمل می‌کند.

نویسنده مذکور به‌نقل از «علی شهابی» تحلیلگر سیاسی و بانکی سابق که اغلب دیدگاه عربستان را منعکس می‌کند ابراز کرد: عربستان مجبور است ضمن ارزیابی و احتیاط در منابع مالی برای هزینه‌های اساسی٬ هزینه‌های بودجه خود را کاهش دهد؛ زیرا این کشور وارد یک جنگ طولانی‌مدت شده است و تا زمانی که بر سهم خود از بازار انرژی جهانی مسلط شود در آن باقی می‌ماند.

این نویسنده افزود: ممکن است خشم آمریکا از عربستان به‌سمت امارات نیز که اعلام کرده از تحرکات عربستان برای کشاندن قیمت نفت به زیر نقطه توازن در مقایسه با قیمت شل آمریکا حمایت می‌کند٬ کشیده شود.

وی تأکید کرد: در سایه هشدارهای عربستان و احتمالاتی که در رابطه با امارات در این زمینه وجود دارد٬ اعضای کنگره خطوط جنگی جدیدی برای درگیری‌های آینده ترسیم می‌کنند که این درگیری به‌احتمال زیاد در نتیجه شیوع ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی آن حتمی خواهد بود.

طبق اطلاعات نویسنده گزارش مذکور٬ با کاهش احتمالی قیمت ذخایر نفتی و گازی در خلال دهه‌های آینده به‌دلیل ظهور برجسته و بارز نفت شل و منابع انرژی تجدیدپذیر٬ عربستان نیاز دارد سهم خود را در بازار از طریق هزینه‌های کم تأمین کند. لازم به ذکر است که عربستان یکی از کم‌هزینه‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان است.

نویسنده وب‌سایت مدرن دیپلماسی خاطرنشان کرد: کمبود تقاضا و کاهش قیمت نفت و رکود اقتصاد جهانی اهمیت سهم بازار را افزایش می‌دهد و بنابراین ممکن است عربستان مجبور شود پروژه‌های بلندپروازانه خود مانند «نئوم» را (جزیره رؤیایی محمد بن سلمان در دریای سرخ) کاهش دهد و بر درآمدها و بخش‌هایی که مولد فرصت شغلی هستند متمرکز شود.

در همین راستا نویسنده این گزارش تصریح کرد: برخی از اقتصاددانان معتقدند که عربستان و سایر تولیدکنندگان نفت با پیشبرد توسعه صنایع پلاستیک و شیمیایی برای ایجاد فرصت شغلی و بازاری محلی و منطقه‌ای پتروشیمی تلاش خواهند کرد.

طبق گفته این نویسنده برخی شاخص‌ها اشاره می‌کند که ممکن است عربستان مجدداً از طریق تسلط بر برخی شرکت‌های اروپایی بر مشتقات انرژی سرمایه‌گذاری و تمرکز کند.

نویسنده مذکور در پایان گزارش خود به‌نقل از کارشناسان نوشت که بحران کنونی نفت ناشی از چشم‌انداز 2030 عربستان به‌ویژه برنامه‌های آن برای کاهش حجم بیکاری در این کشور و رهایی از وابستگی نفتی آن است.

انتهای پیام/+

امتیاز دهید post
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : خبرگزاری تسنیم