دلار 11500 تومانی و فروش 2.3 میلیون بشکه نفت در بودجه 1400 دستور رئیس جمهور بود؟

دلار 11500 تومانی و فروش 2.3 میلیون بشکه نفت در بودجه 1400 دستور رئیس جمهور بود؟
– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید حمید پورمحمدی معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: در لایحه بودجه سال آینده حقوق و دستمزد کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران 25 درصد افزایش یافته است و متناسب سازی حقوق و دستمزد همچنان ادامه خواهد یافت.

وی گفت: حداقل حقوق 3 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده و حقوق زیر 4 میلیون تومان از مالیات معاف است.

پورمحمدی ادامه داد: دولت به جز یارانه‌ها در زمینه معیشت، ساخت مسکن برای محرومان، بیمه تکمیلی ایثارگران و بیمه سلامت برای حدود 30 میلیون نفر را برای سال آینده در نظر گرفته است، اما این‌ها کافی نیست و به جز بودجه دولت برنامه‌های ویژه‌ای برای حمایت از اقشار محروم جامعه دارد.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: در بودجه دستمزد و حقوق رشد 25 درصدی دارد، اما دولت با همکاری مجلس و اختصاص منابع جداگانه روش‌های دیگری برای حمایت از دهک‌های پایین جامعه دارد.

وی افزود: 16 هزار میلیارد تومان درلایحه بودجه سال آینده برای حذف فقر مطلق در نظر گرفته شده است که از طریق سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت می‌شود.

پورمحمدی ادامه داد: از موضوعات مهم برای سال آینده مسکن است که دولت به جز برنامه‌های سازمان برنامه و بودجه اختیارات ویژه‌ای به وزیر راه و شهرسازی برای استفاده از دارایی‌های خود در این زمینه داده است.

وی درباره قیمت حامل‌های انرژی گفت: در لایحه بودجه سال آینده هیچ گونه افزایش قیمتی برای این فرآورده‌ها پیش بینی نشده است.

او افزود: کل منابع و مصارف حوزه آب و برق به خودشان واگذار و فقط حامل‌های انرژی به عنوان منابع در آمدی در نظر گرفته شده و هزینه‌های آن جز به جز مشخص است.

پورمحمدی گفت: دولت در لایحه بودجه منابع وزارت بهداشت را به 88 هزار میلیارد تومان افزایش داده است و سال آینده 10 هزار تخت و 60 بیمارستان به بخش بهداشت و درمان کشور افزوده می‌شود.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه افزود: 53 هزار نفر نیز وارد حوزه بهداشت و درمان می‌شوند و تمهیدات لازم برای کادر درمانی در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: برای حمایت از کسب وکار در شرایط کرونا و تولید و واردات واکسن نیز منابع خوبی در نظر گرفته شده است.

او افزود: اصلاح ساختار بودجه از سال 97 آغاز و از قوی‌ترین برنامه‌ها و بهترین کارشناسان در این زمینه استفاده شده است، اما یارانه‌های پنهان کشور ظرفیت اصلاح ساختار را ندارد و ممکن است آسیب فرآوان ببیند.

وی گفت: در زمینه در آمد‌های پایدار مالیاتی و فروش اموال دولت کار بزرگی در حال انجام است و برنامه کاداست در زمینه اراضی، جنگل‌ها و دارایی‌های دولت سال آینده نهایی می‌شود.

پورمحمدی ادامه داد: برای شفاف سازی منابع و هزینه‌ها کار خوبی در بودجه سال آینده انجام شده است و مجلس و دولت برای مشخص شدن دارایی‌های دولت وتبدیل آن به منابع همکاری کنند.

وی افزود: بانک مرکزی براساس نظر رئیس جمهور باید سیاستی را در پیش بگیرد که ارز به 11 هزار و 500 تومان برسد و وزارت نفت نیز به هر روشی 2 میلیون 300 هزار بشکه نفت صادر کند.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: از محل فروش نفت 199 هزار میلیارد تومان منابع برای بودجه سال آینده پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: وزیر نفت گفته است می‌تواند 200 هزار میلیارد تومان منابع حاصل از فروش نفت را تامین کند.

پورمحمدی گفت: بنگاه‌های دولتی باید در اختیار مردم قرار گیرد و اکنون بهترین زمان برای اجرای قانون اصل 44 قانون اساسی است که هم بخش خصوصی فعال شود و هم دولت کسری منابع را جبران کند و سراغ پول پرقدرت نرود.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه افزود: امسال حدود 40 هزار میلیاردتومان واگذاری شرکت‌ها داشته ایم.

وی گفت: برای کمک به تولید و اشتغال نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها و اتمام طرح‌های نیمه کاره داریم و در این زمینه منابعی در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی شده است تا تعداد زیادی از کار‌های نیمه تمام به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: در زمینه شبکه ریلی تکمیل راه آهن بستان آباد – تبریز به طول 40 کیلومتر، یزد – اقلید 270 کیلومتر، همدان – سنجدی 151 کیلومتر، رشت – کاسپین 40 کیلومتر، میانه – اردبیل 175 کیلومتر، چابهار – زاهدان 290 کیلومتر، سفیددشت – شهرکرد 90 کیلومتر، خط دوم تهران – پیشوا 52 کیلومتر، قزوین – زنجان 151 کیلومتر و خط دوم بافت زرین شهر به طول 216 کیلومتر برای سال آینده در نظر گرفته شده است.

وی گفت: براساس لایحه بودجه حقوق سربازان 100 درصد افزایش یافته است و مطالبات کارکنان سازمان زندان‌ها پرداخت می‌شود.

انتهای پیام/

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
ماسک های پارچه ای طرح دار رخت نو با تخفیف ویژه
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : خبرگزاری تسنیم