شکایت‌ فعالان محیط زیست از باغ وحش صفادشت درباره تلف شدن یک گورخر آفریقایی

شکایت‌ فعالان محیط زیست از باغ وحش صفادشت درباره تلف شدن یک گورخر آفریقایی

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران از شکایت‌هایی از سوی دوستداران محیط زیست از مرکز نگهداری از حیات وحش صفادشت درباره تلف شدن گورخر نرِ آفریقایی در این مرکز خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم، حدود یک ماه پیش، سه رأس گورخر آفریقایی شامل یک نر و دو ماده، از کشور هلند و از مسیر بلغارستان ـ ترکیه و نیز با اخذ مجوز از سازمان‌‌های دامپزشکی و حفاظت محیط زیست به ایران منتقل شدند.

بر همین اساس، این سه رأس گورخر پس از انتقال به کشور، روز 12 اردیبهشت، جهت نگهداری به باغ وحش صفادشت در استان تهران منتقل می‌شوند، اما متأسفانه گورخر نر در روز دوشنبه(13 اردیبهشت) در این باغ وحش تلف می‌شود.

محمد کرمی؛ رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم ضمن تأیید خبر تلف شدن این گورخر نر آفریقایی در باغ وحش صفادشت، اظهار کرد که “نکته قابل تأمل درباره تلف شدن این گورخر آفریقایی است که به‌همراه هر سه رأس گورخر دیگر که به کشور منتقل شده‌اند، فقط یک روز در باغ وحش صفادشت نگهداری شده بودند”.

از طرف دیگر، روابط عمومی باغ وحش صفادشت نیز با صدور جوابیه‌ای اعلام کرده است که “کارکنان گمرک عامل تلف شدن گورخر آفریقایی بودند”.

همچنین شهاب‌الدین منتظمی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم درباره  تلف شدن یک رأس گورخر نر آفریقایی در باغ وحش صفادشت، اظهار کرده بود که سازمان دامپزشکی کشورهای مبدأ و مقصد سلامت این سه رأس گورخر نر آفریقایی را تأیید کرده‌اند، بنابراین این احتمال بسیار بعید به نظر می‌رسد.

حالا، محمد کرمی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت بررسی علت تلف شدن این گور خر نر آفریقایی، اظهار کرد: مجموعه باغ وحش صفادشت مجوزهای لازم را به عنوان مرکز نگهداری از حیات وحش را داراست، بنابراین می‌بایست استانداردهای نگهداری از حیات وحش نیز در این مرکز رعایت شود.

وی با بیان اینکه مرکز نگهداری از حیات وحش در صفادشت، صرفا “مرکز نگهداری است” و “باغ وحش” محسوب نمی‌شود، تصریح کرد: محیط زیست برای اعطای مجوز به مراکز نگهداری از حیوانات ضوابط خاصی دارد و با توجه به اینکه در نزدیکی مرکز نگهداری از حیوانات در صفادشت، یک مرکز آموزشی نیز قرار دارد، بنابراین به این مرکز مجوز باغ وحش اعطا نشده است و این مرکز چنین مجوزی ندارد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران همچنین به بازدید اخیر کارشناسان محیط زیست تهران از مرکز نگهداری از حیات وحش در صفادشت اشاره و تأکید کرد: در بازدیدی که از مرکز داشتیم، مطلع شدیم که وضعیت جسمی دو گورخر ماده دیگر که به همراه گورخر نر به این مرکز منتقل شده بودند، مناسب است.

کرمی با بیان اینکه طبق ضوابط محیط زیست، مراکز نگهداری و باغ‌های وحش می‌بایست در نگهداری و حفظ وضعیت سلامت جسمی حیوانات اهتمام لازم را به‌ کار بگیرند، گفت: این مراکز و باغ‌های وحش می‌بایست از نیروهای آموزش دیده در زمینه برخورد با حیوانات استفاده کنند و حیوانات نیز تحت نظر دامپزشکان مجرب و متخصص به طور دوره‌ای از نظر سلامت جسمی و سلامتی مورد آزمایش قرار گیرند.

وی همچنین به تلف شدن یک شامپانزه در مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت در سال گذشته اشاره و اظهار کرد: این مرکز در سال گذشته به دلیل تلف شدن یک شامپانزه اخطاریه‌هایی دریافت کرده بود.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران ادامه داد: سازمان دامپزشکی هنوز پاسخی به استعلام‌های محیط زیست درباره علت تلف شدن این گورخر نر آفریقایی در مرکز نگهداری از حیوانات صفادشت نداده است، اما در صورت مشخص شدن هرگونه خطا و کوتاهی در جریان نقل و انتقالات این حیوانات از سوی مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت، برخوردهای قانونی انجام می‌شود.

کرمی در پایان خاطرنشان کرد: اقدامات حقوقی و قانونی از سوی اداره کل محیط زیست شهرستان ملارد درباره علت تلف شدن این گورخر نر آفریقایی از مرکز نگهداری از حیوانات صفادشت انجام شده است و شکایت‌هایی از سوی دوستداران محیط زیست از این مرکز صورت گرفته است.

**تصاویری از نحوه برخورد با این سه گورخر آفریقایی منتقل شده به مرکز نگهداری از حیات وحش صفادشت:

بحران های محیط زیست , سازمان محیط زیست ,

بحران های محیط زیست , سازمان محیط زیست ,

بحران های محیط زیست , سازمان محیط زیست ,

امتیاز دهید post
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : خبرگزاری تسنیم