آشنایی با انواع شیرهای پنوماتیک موجود در بازار

آشنایی با انواع شیرهای پنوماتیک موجود در بازار

شیر پنوماتیک چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چند نوع شیر پنوماتیک در بازار موجود می باشد؟ در چه صنایعی استفاده می شود؟ همه این سوالات ممکن است برای شما نیز پیش بیاید، در ادامه با ما همراه باشید تا به جواب همه سوالات خود برسید.

پنوماتیک در کجا استفاده می شود

پنوماتیک را می توان استفاده از هوای تحت فشار برای برخی حرکتهای مکانیکی توصیف کرد. از پنوماتیک در شیرهای کنترل نیز استفاده می شود، پنوماتیک در صنایع مختلف کاربردهای بسیاری دارد. این برنامه همچنین کاربردهای دیگری مانند دندانپزشکی، ساخت و ساز و استخراج دارد. سوخت مورد نیاز برای تولید انرژی پنوماتیک، هوا می باشد.

آشنایی با شیر پنوماتیک

شیر پنوماتیک یکی از پرکاربردترین شیرهای صنعتی است که در انواع صنایع از آنها استفاده می شود، از جمله در صنایع غذایی، شیمیایی، کاشی، سرامیک، خودروسازی و … کاربرد دارد.

شیر پنوماتیک چیست؟

یک شیر پنوماتیک به عنوان شیر کنترل جهت دار شناخته می شود، عملکرد اصلی یک شیر پنوماتیک تغییر جریان هوا می باشد. این شیرها قادر به حفظ فشار هستند. انواع مختلفی از شیر پنوماتیک در بازار وجود دارد. شیرهای پنوماتیک براساس سبک، نوع طراحی، نوع عملکرد، اندازه و کاربرد آنها دسته بندی می شوند. شیر پنوماتیک می تواند ساده ترین عملکرد روشن و خاموش شدن یک مسیر جریان واحد را با در نظر گرفتن، کنترل دقیق تناسب فشار و جریان هوا انجام دهد.

انواع شیر پنوماتیک

انواع شیر پنوماتیک در بازار براساس عملکرد و کاربردی که دارند، عبارتند از:

  1. شیر کنترل جهت دار
  2. شیر کنترل جریان
  3. شیر یکسو کننده
  4. شیر کنترل فشار

شیر کنترل جهت دار

شیرهای کنترل جهت (DCV) یکی از اساسی ترین قسمت های سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک هستند. DCV ها اجازه جریان سیال (روغن هیدرولیک، آب یا هوا) به مسیرهای مختلف از یک یا چند منبع را می دهند. شیرهای کنترل جهت معمولاً از یک قرقره درون یک سیلندر تشکیل می شوند که به صورت مکانیکی یا الکتریکی فعال می شوند و موقعیت قرقره باعث می شود جریان مایع  کنترل شود.

شیر کنترل جریان

شیرهای کنترل جریان برای کاهش سرعت جریان در بخشی از یک مدار پنوماتیک استفاده می شوند و در نتیجه سرعت محرک کمتری دارند. برخلاف سوپاپ سوزنی، یک شیر کنترل جریان، جریان هوا را فقط در یک جهت تنظیم می کند و اجازه جریان آزاد در جهت مخالف را می دهد.

شیر یکسو کننده

شیر یکسو کننده قسمت اصلی منبع تغذیه تقویت کننده شما است. وظیفه آن “تبدیل” یا اصلاح ولتاژ AC ناشی از ترانسفورماتور به ولتاژ DC  مورد نیاز دریچه های تقویت کننده می باشد.

شیر کنترل فشار

یک شیر کنترل فشار می تواند از یک سیستم در برابر صدماتی که در اثر فشار بیش از حد ایجاد می شود محافظت کند. این دریچه ها می توانند فشار سیستم را کنترل کنند که نمونه آن این است، با استفاده از یک شیر تسکین دهنده خط، حداکثر فشار سیستم مجاز را کنترل می کند. این شیرها در سیستم های هیدرولیک دیده می شوند و می توانند از سیستم هیدرولیک محافظت کنند. برای دستیابی به کنترل فشار، کاهش فشار و تنظیم فشار باید انجام شود. فشار به دلیل محدودیت جریان سیال در یک دریچه ایجاد می شود. اگر فشار موجود در سیستم بررسی نشود، می تواند آسیب های زیادی به سیستم وارد کند و این باعث اتلاف وقت و هزینه می شود.

تفاوت شیر ​​برقی با شیر پنوماتیک چیست؟

شیر برقی، شیری است که با استفاده از برق کار می کند. یک شیر پنوماتیک مشابه شیر برقی است، اما به جای استفاده از یک نیروی الکترومغناطیسی برای حرکت دادن پیستون و باز یا بستن سوپاپ، از یک خط هوای فشرده برای مجبور کردن پیستون استفاده می شود.

تشخیص سالم بودن یک شیر پنوماتیک چگونه است

بررسی کنید که ولتاژ سیم پیچ از نظر منبع تغذیه سالم باشد (بر روی سیم پیچ قالب گرفته باشد) و برچسب شیر مطابقت داشته باشد. در صورت لزوم محرک را برداشته و از کلید بر روی شیر استفاده کنید تا صحافی یا گرفتگی را بررسی کند. سوپاپ را باریک بزنید و تمیز کنید و دوباره آزمایش کنید.

کلام آخر

بطور کلی، شیر پنوماتیک وسیله ای است که برای کنترل یا تعدیل جریان هوا در سیستم پنوماتیک استفاده می شود، که این کار را با کنترل هوا یا گاز در منبع و تنظیم عبور آن در صورت استفاده در لوله ها یا دستگاه ها در سیستم پنوماتیک بصورت خودکار انجام می دهد.

امتیاز دهید post
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : محمد جواد