واکسیناسیون، مرگ و میر پرستاران را صفر کرد

واکسیناسیون، مرگ و میر پرستاران را صفر کرد

واکسیناسیون پرستاران، مرگ و میر آنها را صفر کرد؛ این خبر را رئیس کل سازمان نظام پرستاری اعلام کرده و گفته است: بعد از واکسیناسیون کرونا برای پرستاران، تاکنون حتی یک مورد فوت ناشی از کرونا در پرستارانی که هر دو دُز واکسن را تزریق کرده‌اند، نداشته‌ایم.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد میرزابیگی افزود: یکی از اقدامات مهمی که بعد از شیوع کرونا با پیگیری سازمان نظام پرستاری انجام شد، واکسیناسیون پرستاران بود. پرستاران و مدافعان سلامت اولین گروهی بودند که واکسن کرونا تزریق کردند.

وی ادامه داد: در فاصله کمتر از یک ماه از ورود واکسن کرونا به کشور تقریبا همه مدافعان سلامت واکسن زدند و خوشبختانه از روزی که هر دو دز واکسن برای پرستاران تزریق شد تا امروز هیچ موردی از مرگ و میر پرستارانی که واکسن زده اند به علت کرونا نداشته‌ایم.

میرزابیگی افزود: مواردی از ابتلا به کرونا بعد از دُز دوم بوده اما خفیف و در حد سرماخوردگی بوده است. موارد انگشت‌شماری از مرگ پرستاران نیز داشته‌ایم. حدود سه مورد، که هیچ کدام واکسن نزده بودند، یک مورد خانمی بود که تصمیم به بارداری داشت و متاسفانه واکسن نزده و مرگ غم‌انگیزی بود. دو مورد هم زنان بارداری بودند که واکسن نزده بودند البته این پرستاران در بخش کرونا نبودند و در بخش‌های دیگری فعالیت داشتند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: در مجموع متاسفانه در ماه‌های اخیر سه مورد فوت پرستار داشتیم که هیچ کدام واکسن نزده بودند و شهید شدند. واکسن قطعا در پیشگیری از مرگ ناشی از کرونا موثر است. بنابراین از همه مردم می خواهیم الگویشان را جامعه پرستاری قرار دهند و قطعا واکسن بزنند.

تزریق دُز سوم واکسن کرونا به مدافعان سلامت

وی درباره تزریق دز سوم واکسن کرونا به مدافعان سلامت گفت: اکنون بحث تزریق دز سوم واکسن کرونا برای پرستاران مطرح است. در این مورد با وزیر بهداشت و رئیس جمهوری صحبت کرده‌ایم. آنان هم موضوع را در ستاد ملی کرونا مطرح کرده‌اند و قرار شد به زودی دز سوم واکسن کرونا به مدافعان سلامت زده شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: به هر حال ابتلا به کرونا همچنان وجود دارد، زمان ایمنی زایی واکسن‌ها نیز محدود است و باید بعد از هر چند ماه واکسن کرونا تکرار شود.

وی درباره واکسیناسیون خانواده های پرستاران نیز گفت: به منظور آسودگی خاطر پرستاران برای واکسیناسیون خانواده‌های آنان نیز با وجودی که سن واکسیناسیون در کشور کاهش یافته با وزارت بهداشت توافق شد که خانواده‌های پرستاران در هر سن و سال و با هر نسبتی از بستگان درجه یک شامل پدر، مادر، همسر، خواهر و برادر اگر تاکنون واکسن نزده‌اند برای واکسیناسیون به وزارت بهداشت معرفی شوند و در اسرع وقت واکسن را تزریق کنند.

۱۳۶هزار پرستار به کرونا مبتلا شدند

میرزابیگی ادامه داد: آخرین آمار از مبتلایان پرستار به کرونا ۱۳۶ هزار نفر است و تعداد ۱۳۰ شهید خدمت نیز در گروه پرستاری داشتیم.

وی گفت: در گروه پرستاری. حدود ۸ هزار و ۲۰۰ نفر پرستار نیز به دلیل کرونا از گردونه خدمت خارج و می‌توان گفت جانباز دفاع مقدس دوران کرونا شدند و نتوانستند کار پرستاری را ادامه دهند. این افراد از شغل پرستاری خارج شده‌اند زیرا توانایی کار در بخش پرستاری را از دست دادند و به مشاغل دیگر می‌پردازند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: در این مدت بحث استخدام نیروهای پرستار را پیگیری کردیم و توانستیم از وزارت بهداشت ۵۱ هزار و ۲۰۰ نفر مجوز استخدام بگیریم اما متاسفانه مسئولان وزارت بهداشت اعلام کردند که فقط ۱۷ هزار نفر استخدام شده‌اند. سازمان مدیریت و سازمان امور استخدامی نیز این آمار را تایید کرده‌اند. امیدواریم که با مساعدت مسئولان دولت جدید بقیه نیروها نیز به سرعت جذب شوند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : تجارت نیوز