وام ۴۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن چه کسانی را خانه‌دار می‌کند؟

وام ۴۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن چه کسانی را خانه‌دار می‌کند؟

افرایش ۲ برابری سقف تسهیلات خرید مسکن در سال ۱۴۰۰ نه تنها باعث رونق معاملات مسکن نخواهد شد بلکه به علت استطاعت پایین مالی متقاضیان مصرفی به ویژه خانه اولی‌ها، کمتر کسی را خانه‌دار خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه مسکن و شهرسازی گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، بانک مرکزی در اواخر شهریور امسال از افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم خبر داد البته با توجه به اختلاف قیمت مسکن در مناطق مختلف کشور، مبلغ این وام به سه حالت تقسیم بندی شده است؛ گروه اول استان تهران، گروه دوم مراکز استان‌ها و شهرهای بیش از ۲۰۰ هزار جمعیت و گروه سوم شهرهای با کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت که جزئیات بیشتر آن در جدول زیر آمده است:

وام ۴۸۰ میلیونی خرید مسکن چه کسانی را خانه‌دار می کند؟

با تصمیم شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش ۲ برابری تسهیلات خرید مسکن، زوجین تهرانی می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان وام ساخت یا خرید مسکن دریافت کنند که این وام شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله است؛ زوجین برای دریافت این وام باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن به هزینه ۴۸ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان و ۱۶۰ ورق دیگر بابت وام جعاله به مبلغ ۹ میلیون و ۶۹۶ هزار تومان خریداری کنند؛ بنابراین هزینه‌کرد زوجین تهرانی برای تسهیلات خرید خانه در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۵۸ میلیون و ۱۷۶ هزار تومان است که با کسر این مبلغ از مبلغ وام اعلامی، مبلغ واقعی وام مسکن برای متأهلان نزدیک به ۴۲۰ میلیون تومان می‌شود.

مجردان تهرانی نیز بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۶۰ هزار و ۶۰۰ تومانی، ۲۴ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان می‌شود و برای دریافت ۸۰ میلیون تومان وام جعاله باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۹ میلیون و ۶۶۴ هزار تومان هزینه کنند که در مجموع هزینه خرید اوراق به ۳۳ میلیون و ۹۰۴ هزار تومان می‌رسد بنابراین مبلغ واقعی وام مسکن برای مجردان ساکن تهران حدود ۲۱۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.


سقف تسهیلات مسکن برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است که با توجه به اینکه مجردها باید ۳۲۰ برگه و متأهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۱۹ میلیون و ۳۹۲ هزار تومان و متأهلان نیز باید ۳۸ میلیون و ۷۸۴ هزار تومان برای دریافت این وام پرداخت کنند؛ بنابراین مبلغ واقعی تسهیلات مسکن برای مجردهای مراکز استان‌ها حدود ۱۴۰ میلیون تومان و برای متأهل‌ها نزدیک به ۲۸۰ میلیون تومان است.

در شهرهای کوچک این وام برای مجردها ۱۲۰ و برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان تعیین شده است. بنابراین مجردها باید با پرداخت هفت میلیون و ۲۷۲ هزار تومان و متأهل ها نیز با پرداخت ۱۴ میلیون و ۵۴۴ هزار تومان نسبت به اخذ این وام اقدام کنند؛ بنابراین مبلغ واقعی این وام برای مجردهای شهرهای کوچک نزدیک به ۱۱۰ میلیون تومان و برای متأهل‌ها حدود ۲۲۵ میلیون تومان است.

بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن ۱۲ ساله و با سود ۱۷.۵ درصد است. بر این اساس مبلغ اقساط این وام به بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد. اگر زوجی در تهران سقف ۴۸۰ میلیون تومان تسهیلات را دریافت کنند باید ماهیانه بیش از ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قسط دهد که این مبلغ از درآمد اکثر افراد جامعه که قشر متوسط به پایین جامعه را در بر می‌گیرد بیشتر است و کمتر کسی توان پرداخت این اقساط را دارد. مبلغ اقساط وام جعاله و خرید مسکن در تهران برای مجردها نیز در مجموع به بیش از ۵ میلیون تومان می‌رسد.

وام ۴۸۰ میلیونی خرید مسکن چه کسانی را خانه‌دار می کند؟
جزئیات اقساط تسهیلات خرید مسکن و وام جعاله

جزئیاتی از قدرت پوشش‌دهی تسهیلات خرید مسکن

سقف تسهیلات خرید مسکن در تهران درحالی ۴۸۰ میلیون تومان اعلام شده است که متوسط قیمت خرید مسکن در مناطق جنوبی تهران بین ۱۱ تا ۱۳ میلیون تومان است، یعنی با دریافت این وام تنها می‌توان ۳۰ متر در جنوب تهران خریداری کرد. در اکثر مراکز استان‌ها و شهرهایی با بیش از ۲۰۰ هزار جمعیت با توجه به میانگین قیمت مسکن، قدرت پوشش‌دهی وام جدید حدود ۲۰ تا ۲۵ مترمربع است. متقاضیان خرید خانه در شهرهای کوچک نیز با دریافت این وام تنها می‌توانند خانه‌هایی بین ۳۰ تا ۳۵ متر مربع تهیه کنند.

اسماعیل حسین زهی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس درباره وام جدید خرید مسکن می‌گوید «مشخص نیست تصمیم گیری برای پرداخت وامی با سود ۶۰۰ میلیون تومانی و اقساط بسیار سنگین با چه هدف و مبنایی انجام گرفته است. پرداخت اقساط وام ۴۸۰ میلیونی خارج از توان خانواده‌ها بوده و زمینه سوء استفاده رسانه‌های بیگانه را فراهم می‌کند. بی‌تردید باید در این خصوص تجدید نظر شود و راهکار دیگری برای خانه دار کردن طبقه متوسط و حتی اقشار کم درآمد در بافت های شهری تعیین شود».

علیرضا پاک فطرت دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس نیز درباره تسهیلات خرید مسکن می‌گوید «عمده افراد فاقد مسکن از اقشار کم درآمد، کارگر و کارمند هستند که حقوق آنها کفاف پرداخت اقساط این وام را نمی‌دهد و اگر هم پرداخت کنند، در باقی هزینه‌های زندگی خود با مشکل موجه می‌شوند لذا بنده معتقدم این گونه وام‌ها بیشتر اعصاب مردم را خورد می‌کند. دولت باید مسکن را ساخته و با اولویت افراد شروع به عرضه کند و سند واحد مسکونی بعد از پرداخت اقساط خانه به نام متقاضی ثبت شود تا از ورود دلالان و سوداگران به این عرصه جلوگیری شود».

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : خبرگزاری آنا