اتریوم 2 چیست؟ هرآنچه که باید در مورد بزرگترین آپدیت بازار بدانید!

اتریوم 2 چیست؟ هرآنچه که باید در مورد بزرگترین آپدیت بازار بدانید!

بلاکچین اتریوم یکی از بزرگترین پلتفرم‌های ارائه دهنده قراردادهای هوشمند است که هم‌اکنون میزبان صدها پروژه رمزارز است. این بلاکچین که در طی چندین سال اخیر میلیون‌ها کاربر جذب کرده است، هم‌اکنون در راستای پیاده سازی بزرگترین آپدیت خود به نام اتریوم 2 است.

اتریوم 2 که با نام‌های ETH2 و سرنیتی شناخته شده است، بزرگترین به روزرسانی بلاکچین اتریوم محسوب می‎شود. این آپدیت در چند مرحله مختلف (فاز صفر، فاز یک و فاز 2) منتشر خواهد شد که فاز صفر آن در 1 دسامبر سال 2020 پیاده سازی شد. در راستای این تغییر بزرگ، سوالات بسیار زیادی برای کاربران مطرح شده است که در این مقاله به تک تک آنها پاسخ داده خواهد شد.

اتریوم 2 چیست؟

همانطور که گفته شد اتریوم 2 به روزرسانی بعدی شبکه اتریوم است که براساس گفته‌های تیم این بلاکچین، قرار است که پس از راه اندازی آن، سرعت انجام تراکنش‌ها و همچنین کارمزد معاملات به طرز چشمگیری بهبود یابند. اما بهبود شبکه اتریوم 2 از نظر میزان کارمزد و سرعت انجام تراکنش‌ها به دلیل توسعه دو تغییر مهم در بلاکچین اتریوم است: فرایند اثبات سهام (POS) و شاردینگ.

این درحالی است که زمان پایان استخراج اتریوم هنوز به طور مشخص اعلام نشده است. و در پاسخ به سوال بسیاری از افراد که می‌گویند استخراج اتریوم تا کی ادامه دارد، باید گفت که ماین اتر حداقل تا یکسال آینده ادامه خواهد داشت. گفته شد که به روزرسانی اتریوم 2 در چند فاز تکمیل می‎شود. گفتنی است که در فاز صفر این آپدیت فرایند اثبات سهام راه اندازی می‎شود اما استخراج اتریوم هنوز ادامه خواهد داشت. فاز صفر اتریوم 2 در 1 دسامبر سال گذشته پیاده سازی شد.

در ادامه مطلب نحوه سهام گذاری در اتریوم 2 را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تفاوت اتریوم با اتریوم 2 چیست؟

در اتریوم 2، دو تغییر بزرگ ایجاد شده است: اثبات سهام و زنجیره‌های شارد

اثبات سهام در اتریوم 2

در بلاکچین اتریوم فعلی، بلاک‌های جدید از طریق فرایند اثبات کار و یا همان ماینینگ وارد گردش بازار می‎شود. در طی این مکانیسم، به منظور تایید تراکنش‌ها و ثبت اطلاعات در بلاک‌ها از دستگاه های محاسباتی استفاده می‎شود. این درحالی است که پروتکل اجماع اتریوم 2 به اثبات سهام تغییر خواهد کرد و در طی این به روزرسانی، اجماع شبکه به جای وابستگی به نیروی برق، به میزان دارایی سپرده گذاری شده توسط کاربران بستگی خواهد داشت.

زنجیره‌های شارد در اتربوم 2

شاردینگ فرایندی است که به منظور بهبود مقیاس پذیری و افزایش سرعت تراکنش‌ها، در شبکه‌های بلاکچینی اعمال می‎شود. در طی فرایند شاردینگ بلاکچین اتریوم به قسمت‌های کوچکتر تقسیم شده و مدیریت هر بخش در دست عده ای از نودها می‎افتد. در چنین حالتی رسیدگی به ثبت تراکنش‌ها با سرعت بسیار زیادی به انجام می‎رسد.

تاثیر اتریوم 2 بر اتریوم. چه چیزی تغییر خواهد کرد؟

اتریوم ۲.۰ در درجه اول مقیاس‌پذیری،‌ توان عملیاتی و امنیت شبکه عمومی اتریوم را بهبود خواهد بخشید. اتریوم ۲.۰ به هیچ وجه داده‌های ثبت‌شده، سوابق تراکنش‌ها و مالکیت افراد بر اترهای شبکه اتریوم ۱.۰ را از بین نخواهد برد.

بیکن چین که به نوعی ستون فقرات اتریوم ۲.۰ است،‌ به‌گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت پیاده‌سازی روی اتریوم ۱.۰ را داشته باشد تا به این طریق پیوستگی داده‌ها حفظ شود.

جوزف چو (Joseph Chow)، یکی از توسعه‌دهندگان این شبکه، مثال قابل‌فهمی در رابطه با تفاوت بین اتریوم ۱.۰ و اتریوم ۲.۰ مطرح کرده است. او اتریوم ۱.۰ را به یک جاده تک‌لاینه و اتریوم ۲.۰ را به یک بزرگراه تشبیه کرده است.

آینده اتریوم پس از راه اندازی اتریوم 2

قرار است بلافاصله بعد از اجرای فاز ۱،‌ زنجیره اتریوم ۱.۰ به‌عنوان اولین شارد در اتریوم ۲.۰ ثبت شود. تا آن موقع، فعالیت اتریوم ۱.۰ با روال فعلی ادامه خواهد یافت و دستخوش پیشرفت‌هایی هم خواهد شد تا پیاده‌سازی آن به‌عنوان یک شارد از اتریوم ۲.۰ آسان‌تر شود.

خرید اتر در شبکه اتریوم 2

هیچ راهی برای خرید اتر از شبکه اتریوم ۲.۰ وجود ندارد؛ چراکه قرار نیست با اتریوم ۲.۰ ارز دیجیتال جدیدی ایجاد شود. بنابراین همچنان مانند روال سابق می‌توان به خرید اتر از صرافی‌ ارزهای دیجیتال پرداخت.

دو روش برای دارندگان اتر وجود دارد که بتوانند با مشارکت در سپرده‌گذاری، اتر به دست آورند. در روش اول،‌ دارنده اتر می‌تواند با سپرده‌گذاری ۳۲ اتر، خود تبدیل به یک اعتبارسنج شود. تبدیل‌شدن به نود اعتبارسنج به این معنی است که فرد موظف است بلاک‌ها را اعتبارسنجی و سازماندهی کند، در غیر این صورت جریمه خواهد شد.

روش دوم که برای افرادی با تعداد اتر کمتر از ۳۲ عدد مناسب‌تر است، پیوستن به یک استخر استخراج است. هرکس با هر تعداد از کوین اتریوم می‌تواند وارد این استخرها شده و متناسب با سهم خود،‌ پاداش دریافت کند.

چگونه در اتریوم 2، به عنوان یک اعتبارسنج فعالیت کنیم؟

برای شرکت در اثبات سهام اتریوم، شما دو راه دارید؛ فعالیت مستقیم و فعالیت غیرمستقیم.

در روش مستقیم باید کلاینت (نرم‌افزار) اصلی اتریوم ۲.۰ را از سایت رسمی دانلود کنید و حداقل ۳۲ اتر (معادل 5 میلیارد و 500 میلیون تومان، در زمان نگارش این مطلب) به شبکه اختصاص دهید. همچنین باید حداقل یک کامپیوتر خانگی با سخت‌افزارهای نسبتاً قدرتمند داشته باشید و کامپیوتر شما همیشه روشن باشد. بنابراین شرکت در اثبات سهام به‌صورت مستقیم برای کمتر کسی امکان‌پذیر است.

در روش غیرمستقیم، باید صبر کنید تا به‌روزرسانی به طور کامل انجام شود و صرافی‌هایی مانند بایننس و کیف پول‌ها، امکان سهام‌گذاری را برای کاربران خود فراهم کنند. به این ترتیب قادر خواهید بود با هر مقدار سرمایه‌ای در اثبات سهام اتریوم شرکت کنید.

سود اثبات سهام اتریوم هنوز مشخص نیست و به‌صورت لحظه‌ای می‌تواند تغییر کند، اما تخمین زده می‌شود که سالانه بین ۴ الی ۱۰ درصد باشد. فراموش نکنید اثبات سهام بیشتر برای افرادی مناسب است که در اتریوم سرمایه‌گذاری بلندمدت انجام داده‌اند و می‌خواهند در مدت سرمایه‌گذاری خود، از پاداش اثبات سهام هم بهره‌مند شوند.

چگونه در اتریوم 2، سپرده گذاری کنم؟

هر سپرده‌گذار، برای پیشنهادِ ایجاد و تأیید بلاک بعدی در زنجیره، پاداش خواهد گرفت؛ به شرطی که بلاک‌های ایجاد شده معتبر باشند.

پاداش منهای جریمه هر اعتبارسنج در پایان هر دوره که معادل ۳۸۴ ثانیه یا ۶.۵ دقیقه است، به کیف پول وی واریز می‌شود. در نتیجه ممکن است پاداشی که انتظار دریافت آن را دارید، با پاداشی که دریافت می‌کنید متفاوت باشد.

پس از راه اندازی اتریوم 2، چه بر سر اترهای کنونی می‌آید؟

اگر در حال حاضر اتریوم دارید، نیاز نیست کار خاصی انجام دهید. فعلا این کوین‌ها در اتریوم ۱.۰ قابل استفاده‌اند و زمانی که اتریوم ۱.۰ به یک شارد از اتریوم ۲.۰ تبدیل شد، باز هم این کوین‌ها معتبر خواهند بود و برای استفاده از آن‌ها نیاز به هیچ اقدام خاصی از سوی کاربر نیست.

اما اگر می‌خواهید با کوین‌های اتریوم‌ خود در فرایند اثبات سهام شرکت کنید، می‌توانید با واریز اترهای خود در قرارداد سپرده‌گذاری بیکن چین در اتریوم ۱.۰،‌ به یک اعتبارسنج در شبکه اتریوم ۲.۰ تبدیل شوید.

خرید و فروش ارزان اتریوم در موربیت

به منظور خرید اتریوم از پلتفرم معاملاتی موربیت، کافی است به وبسایت morbit.trade مراجعه کرده و مراحل ثبت نام و احراز هویت را طی کنید. پس از بازگشایی حساب، وارد بازار موربیت شده و خرید و فروش خود را آغاز کنید. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر، با این شماره تماس بگیرید

021-91004243

امتیاز دهید post
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : محمد جواد