اهمیت کندو چوبی زنبور عسل در زنبورداری

اهمیت کندو چوبی زنبور عسل در زنبورداری

کندو چوبی زنبور عسل، سنگ بنای زنبورداری مدرن است.این محل امن برای زنبورهای عسل، مکانی برای ذخایر غذایی و افزایش و پرورش زنبور جوان که نیاز مداوم، برای سالم و قوی بودن کلنی است.

درک اجزای مختلف کندو و نحوه عملکرد آنها اولین گام مهم برای زنبورداری موفق است.

زنبورهای عسلی که در فضای باز لانه می کنند بسیار کمتر از آنهایی که در کندوهای چوبی نگهداری می شوند عسل تولید می کنند.

کلنی زنبور عسل در فضای باز در معرض شکارچیان قرار می گیرند و بنابراین مجبورند از کارگران متعددی به عنوان نگهبان برای مبارزه با مزاحمان استفاده کنند.

آنها باید مقادیر زیادی عسل مصرف کنند که از آن به عنوان سوخت استفاده می کنند تا بتوانند خوشه ای را برای جلوگیری از باد که شانه های آنها را خنک می کند، جمع آوری کرده و گرمای کافی را برای حفظ دمای مناسب برای رشد بچه تولید کنند.

در روزهای بسیار گرم، زنبورهای بیشتری مجبورند از عسل به عنوان سوخت استفاده کنند تا بتواند شانه های عسل را دمیده و خنک کند تا از فاجعه جلوگیری شود.

در زنبورداری مدرن استفاده از کندو چوبی زنبور عسل بسیار رایج ومهم است.

کیفیت این کندو و مدل ساخت آن در بازده کاری زنبورداران بسیار تاثیر گذار می باشد.

کندوهای چوبی دست ساز طوری طراحی شده اند که فضایی برای پرورش بچه، فضایی برای نگهداری عسل و به گونه ای طراحی کرده اند که زنبورها بتوانند دمای کلنی را تنظیم کنند و تهویه کافی در کندو انجام شود.

علاوه بر این، کندوهای مدرن توانایی بازرسی، دستکاری و مدیریت کلنی را به زنبوردار می دهند.

کندوی لانگستروت پرکاربردترین کندو در سراسر جهان است که محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

کندو چوبی استاندارد ( لانگستروت )

در سال ۱۸۵۲، لورنزو لورن لانگستروت طرحی را برای یک کندوی عسلی با قاب متحرک ثبت کرد. امروزه، تغییرات در طرح لانگستروت هنوز استاندارد زنبورداران حرفه ای و علاقه مند در سراسر جهان است.

بزرگترین ویژگی طراحی، توانایی حذف یا تعویض شانه ها بدون آسیب رساندن یا ایجاد مزاحمت قابل توجه در کلنی زنبور عسل است. این پیشرفت نسبت به طرح های کندوی قدیمی به گسترش گسترده صنعت زنبورداری کمک کرد که در دهه ۱۸۰۰ شروع شد و تا به امروز ادامه دارد.

قاب کندو چوبی

قاب کندو جزئی از کندوهای لانگستروت است که برای تشویق زنبورها به تولید شانه های عسلی، که به راحتی قابل برداشتن، بازرسی و برداشت عسل هستند استفاده می شوند.

ابعاد داخلی کندوها باید بسیار دقیق باشند تا با چارچوب ها قاب ها متناسب بوده و فضای ضروری زنبورها حفظ شود.

اکثر زنبورداران از ورقه های موم (یا پلاستیک) به عنوان راهنما در داخل قاب ها استفاده می کنند. این به تشویق زنبورها برای ساختن شانه مستقیم در داخل قاب ها کمک می کند.

مزایای کندو چوبی با قاب

  • شانه محکم به چهار طرف قاب محکم شده است. این کار برداشت آسان را تسهیل می کند و زنبوردار ترس چندانی از آسیب رساندن به شانه ندارد.
  • استحکام شانه تعبیه شده امکان حمل و نقل آسان را حتی در جاده های نامناسب فراهم می کند. همچنین کنترل آسان کلونی از زنبورها بدون ترس از شکستن قبل از رسیدن به مقصد جدید امکان پذیر است.
  • عسل با استفاده از دستگاه عسل گیر از مرکز استخراج می شود که این امر باعث می شود عسل بدون آسیب به شانه حذف شود. شانه های خالی به کندو بازگردانده می شود تا زنبورها با عسل جدید پر کنند، بنابراین حشرات را از اتلاف وقت و انرژی برای ساختن شانه جایگزین نجات می دهد. برداشت عسل به حداکثر می رسد، زیرا زنبوردار می تواند چندین محصول عسل را در طول سال به دست آورد.
  • در حین دستکاری کندو، تعداد کمی زنبور عسل بین چارچوب ها خرد می شوند.
  • داروها را می توان به راحتی از طریق دهانه ها استفاده کرد.

رنگ خارجی کندو چوبی زنبور عسل

رنگهای روشن تر به دلیل احتمال گرم شدن بیش از حد در معرض نور خورشید برای کندوها در آب و هوای جنوبی بهترین هستند. هر رنگ بر پایه آب (لاتکس) خوب عمل می کند. فقط سطوح بیرونی کندوی زنبور را باید رنگ کرد.

طبق کندو چوبی زنبور عسل

طبق کندو برای اضافه کردن تعداد قاب به کندو استفاده می شود.

به عبارت دیگر زنبورداران برای افزایش و گسترش یک کلنی از طبق کندو استفاده می کنند که روی کندو اضافه می شود.

این طبق در حالت استاندارد دارای ده قاب بوده و زیر آن آزاد است تا در موقع سوار شدن بر روی کندو اصلی زنبورها بتوانند به طبقه بالا یا همان طبق نفوذ کرده و به قاب های آن دسترسی پبدا کنند.

زنبورها در این قاب ها نیز به ذخیره عسل عمل کرده و به این شکل زنبورداران می توانند از یک کلنی زنبور عسل بیشتری برداشت کنند.

شرکت زنبورکالا

شرکت زنبورکالا تولید کننده کندو چوبی زنبور عسل با کیفیت ساخت درجه یک به همراه قاب و طبق کندو و انواع لوازم زنبورداری می باشد.

زنبورداران برای خرید کندو چوبی می توانند به سایت زنبورکالا یا فروشگاه زنبورکالا مراجعه و اجناس خود را تهیه کنند.

همچنین برای مشاوره و خرید می توانید با کارشناس فروش زنبورکالا تماس بگیرید.

۰۹۱۲۹۳۸۰۰۸۰ امین لطفی

www.zanborkala.com

امتیاز دهید post
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : محمد جواد