تراورتن سنگی برای نما

تراورتن سنگی برای نما

امروزه وقتی در کوچه و خیابان های شهرها قدم می­زنید یکی از منظره ­هایی که توجه شما را به خود جلب می­کند وجود ساختمان­ های بزرگ و کوچک با نمای زیبا و جذاب است. اگر چه ممکن است هر کدام از این نمای ساختمان­ها از مصالح گوناگون و طرح و روش های متفاوتی نسبت به هم شکل گرفته باشند اما بی­تردید ساخت این نماهای زیبا باعث شکل گیری چهره­ای زیبا برای شهر می­شود و مردم از دیدن همچین منظره­های زیبا و دلنشینی لذت می­برند و انرژی مضاعفی کسب می­کنند .

جالب است بدانید که یکی از مواد و مصالحی که برای نماکاری ساختمان‌ها بسیار محبوب و پر تقاضا می باشد ، سنگ­های ساختمانی است زیرا این سنگ‌ها  علاوه بر زیبایی طبیعی که به ساختمان‌ها می دهد ، دارای مقاومت و ماندگاری بالایی نیز هستند و جایگاه ویژه ای در ساخت و سازهای امروز دارند.

ما در این مقاله قصد داریم یکی از سنگ‌های ساختمانی که مخصوص نما است و بسیار محبوب است به نام سنگ تراورتن را به شما معرفی کنیم و در ادامه دلایل مبنی بر این انتخاب را برای شما بیان کنیم پس اگر مشتاق هستید بدانید که چرا امروزه از سنگ تراورتن به وفور در نمای ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه همراه همراه­سنگ(hamrahsang) باشید.

دلایل استفاده از تراورتن برای نما

لازم است که شما با یکسری دیگر از ویژگی­های سنگ تراورتن آشنا شوید تا به خوبی متوجه گردید که چرا در حال حاضر سنگ تراورتن را بهترین سنگ نما می­نامند و بیشترین کاربرد این برای به کار گیری در نمای ساختمان است .

جلوه­ی زیبا

سنگ تراورتن به دلیل نوع شکل گیری و بافتی که دارد یکی از زیباترین سنگ‌های ساختمانی موجود در دنیا است. زیبایی این سنگ‌ها بخاطر طبیعی بودن و نمای کلاسیکی هست که در این سنگ وجود دارد شما زمانی که از این سنگ در سازه خود بهره می­گیرید نا خودآگاه بخشی از طبیعت را به خانه خود می­برید و از این موضوع به شما انرژی زیادی می­بخشد .

مقاوم در برابر شرایط جوی

یکی از ویژگی های خوب تراورتن­ها مقاومت سنگ در برابر شرایط مختلف جوی است و اینکه در برابر برف و باران و نور خورشید از خود مقاومت نشان می­دهند طوریکه در مقابل نور خورشید تغییر رنگ نمی­دهند و جالب اینکه به مرور زمان رنگ روشن­تری پیدا می‌کنند و یکدست تر می‌شود .

این ویژگی برای سنگ نما بسیار لازم است زیرا خیلی از سنگ‌های دیگر شاید از نظر زیبایی و طرح و بافت بهتر از تراورتن باشد اما به دلیل اینکه در برابر شرایط جوی مقاوم نیستند بنابراین شما نمی‌توانید از این سنگ‌ها در نمای ساختمان خود استفاده کنید زیرا به مرور زمان زیبایی و کیفیت خود را از دست می­دهند و جلوه ی ساختمان شما را زشت می­کند.

استحکام و مقاومت فشاری

سنگ تراروتن از استحکام و مقاومت فشاری خوبی برخوردار هستند و بنابراین شما با خیال راحت می­توانید این سنگ را جا به جا کنید و در ساخت و ساز های خود بهره بگیرید . شاید برای شما سوال پیش آید که سنگ تراورتن با توجه به بافت متخلخلی که دارد از استحکام و مقاومت کمی برخوردار است اما اینطور نیست و زمان فراوری در سنگبریها با موادی به­نام رزین این سوراخ ها را پر می‌کنند و باعث افزایش مقاومت این سنگ می­شوند .

ساب پذیری

یکی دیگر از ویژگی های سنگ تراورتن قابلیت ساب پذیری بالای این سنگ است . همانطور که قبلا گفتیم تراورتن از جنس سنگ آهک است و در نتیجه بافت این سنگ نرم­تر از سنگ‌هایی مانند گرانیت و کریستال است و در نتیجه فراوری راحت­تری دارد و نیز به راحتی ساب می­خورد و صاف و صیقلی و درخشان می‌شود .

دوام و ماندگاری

سنگ تراورتن سنگی با طول عمر بالاست که مولفه­ای عالی برای ساخت و ساز است و دلیل آن جنس سنگ و همینطور مقاومت سنگ در برابر شرایط جوی مختلف است البته با پیشرفت امروزه در فرایند تولید تراورتن در سنگبری­ها و استفاده از رزین کاری این ماندگاری و طول عمر سنگ بیشتر نیز شده است .

چسبندگی

سنگ‌های تراورتن به واسطه ی بافت متخلخلی که دارد از قدرت چسبندگی بالایی نیز برخوردار هستند . این قابلیت برای استفاده در نما بسیار مهم است زیرا این ویژگی هم نصب سنگ را آسان تر می­کند و هم خطر افتادن سنگ را بعد از نصب کمتر می­کند و همینطور مقاومت ساختمان را افزایش می دهد .

وزن

از دیگر ویژگی­های جالب و مفید سنگ تراورتن  وزن سبک این سنگ‌ها در مقایسه با سایر سنگ‌های ساختمانی است و دلیل این موضوع هم وجود بافت متخلخل سنگ است که باعث سبک تر شدن سنگ می‌شود . زمانیکه وزن سنگی که برای نماکاری استفاده می کنید سبک باشد موجب نصب راحت­تر سنگ می‌شود و همچنین خطر افتادن سنگ را کاهش می­دهد و درنتیجه وزن کلی سازه شما را نیز کاهش می­دهد و این امر باعث بالا تر رفتن مقاومت ساختمان شما می‌شود .

ضعف های سنگ تراورتن

ما تا این قسمت فقط نقاط قوت و خوبی­های سنگ تراورتن را بیان کردیم اما خالی از لطف نیست که در مورد یکسری از ضعف ها و عیب های سنگ تراورتن صحبت نکنیم .

یکی از معروف ترین عیب های سنگ تراورتن عدم یکنواختی و یکدستی طرح و بافت در سورت­های این سنگ است که باعث می‌شود بعضی از متقاضیان یا خریداران این سنگ را دلسرد کند البته این موضوع خود گواه طبیعی بودن جلوه سنگ تراورتن است. همچنین سنگ‌های تراورتن نسبت به سایر سنگ‌ها ساختمانی مقاومت سایشی پایین تری دارند و به مانند گرانیت و کریستال و مرمریت نیست و کمتر در قسمت های کف مورد استفاده قرار می­گیرند.

دیگر ضعف بزرگ سنگ تراورتن  را می­توان عدم مقاومت زیاد در برابر مواد شیمیایی از جمله اسید نامید و همینطور میزان جذب آب در این سنگ در مقایسه با سنگ کریستال یا گرانیت بیشتر است و دلیل آن وجود بافت متخلخل سنگ است که این ویژگی با رزین کردن سنگ در سنگ­بری ها تا حدود زیادی از بین رفته است.

نتیجه گیری

قصد ما در این مقاله معرفی سنگ تراورتن به شما و بیان کردن کاربرد های این سنگ و همینطور ویژگی های سنگ تراورتن بود . گفتیم که تراورتن نوعی سنگ رسوبی و آهکی است ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی این سنگ ماده­ی کلسیت یا کربنات کلسیم است.

طیف رنگی سنگ تراورتن بسیار متنوع است که معروف­ترین­ها را بیان کردیم و گفتیم که سنگ‌های تراورتن با زمینه روشن مانند سفید و کرم از متقاضیان زیاد تر و در نتیجه قیمت بیشتری برخوردار هستند . اما موضوع اصلی ما در این مقاله پرداختن به موضوع تراورتن در نما است و دلایل انتخاب سنگ تراورتن به عنوان سنگ نما را بیان کردیم.

شما برای آشنایی بیشتر و خرید سنگ تراورتن و انوع آن و همینطور مشاوره در مورد این سنگ به سایت همراه سنگ مراجعه فرمایید . همراه سنگ تیمی متخصص در زمینه­ی سنگ ساختمانی است و به شما کمک می­کند بهترین انتخاب را در سنگ‌های ساختمانی انجام دهید .

3/5 - (2 امتیاز)
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : محمد جواد