معرفی ۷ عزاداری شور انگیز و معروف محرم در ایران

معرفی ۷ عزاداری شور انگیز و معروف محرم در ایران

اکثر افراد ترجیح می دهند تا نه تنها عاشورا و تاسوعا بلکه تمام دو دهه محرم را در دیار خود باشند تا بتوانند آن طور که باید و شاید به عزاداری بپردازند و با سنت ها و رسم های خود این ایام سوگواری رو پشت سر بگذارند، با این حال اگرچه مطمئنا تا به حال بارها در تلویزیون دیده اید که مردم در شهر های مختلف ایران با چه روش های مختلفی به عزاداری می پردازند اما شاید تمایل داشته باشید تا امسال خودتان را با دسته ای متفاوت از عزادارن حسینی همراه کنید و کمی بیشتر با آداب و رسوم مردم قومیت های مختلف در ایران آشنا شوید.

اگر دوست دارید که امسال عزاداری حسینی رو جور دیگه ای تجربه کنید با ما همراه باشید که در ادامه ما به شما هفت مورد از متفاوت ترین و البته دیرینه ترین رسم های عزاداری در شهر های ایران رو به اشتراک میگذاریم.

1.عزاداری جمعی در زنجان

زنجان یکی از شور انگیز ترین عزاداری های حسینی را دارد که بدون هیچ گونه علم کشی، زنجیر زنی و طبل و دهل صورت می گیرد و فقط سیل عظیم عزاداران حسینی و نوای محزون نوحه های محلی است که این عزاداری را تا به این حد شور انگیز و تاثیر گذار می کند و اصل عزاداری از شب نهم محرم آغاز می شود. البته باید این نکته را نیز اشاره کنیم که هر ساله نذر ها و قربانی های زیادی به مسجد حسینیه اعظم و قدیمی آن اهدا می شود به حدی که می توان از حسینیه زنجان به عنوان دومین قربانگاه مسلمانان جهان نام برد.

عزاداری در محرم

2.سنج و دمام در بوشهر

یکی از حزن انگیز ترین مراسم عزاداری حسینی در شهر بوشهر برگذار می شود به این صورت که مردم در مساجد یا در میادین شهر دور هم جمع می شوند و حلقه ای بزرگ را تشکیل می دهند که مداح در وسط آن قرار می گیرد و هم گام با صدای غم آلود سنج و دمام شروع به خواندن می کند و سینه زنان به همان شکل دایره ای به دور مداح شروع می کنند به حرکت کردن و ضرب سینه و حرکت پای خود را با نوای نوحه خوان هماهنگ می کنند.

جالب است بدانید که بوشهری ها به نوحه پامنبری نیز تعهد ویژه ای دارند به این صورت که قبل از سخنرانی مذهبی کنار منبر گرد هم می آیند و با سبکی خاص نوحه خوانی می کنند.

عزاداری در محرم

3.تعزیه خوانی در اصفهان

تعزیه خوانی از جمله آیین کهن و ماندگار تاریخ ایران به حساب می آید اما در اصفهان از جایگاه ویژه تری برخوردار است و مردم هر ساله با حفظ شکوه و زیبایی هر چه تمام تر به برگزاری تعزیه خوانی می پردازند. جالب است بدانید که تعزیه ها اساسا در دستگاه های ماهور، چهارگاه و شور بغداد اجرا می شود و شاید مردم در برخی از شهر ها به این موضوع بی توجه باشند اما در اصفهان این موضوع عمیقا رعایت می شود.

عزاداری در محرم

4.گل مالی در لرستان

مردم لرستان یکی از غم انگیز ترین آیین های عزاداری حسینی را دارند به نام گل مالی که خرم آباد به عنوان مرکز استان لرستان در حقیقت مرکز اجرای این آیین حزن انگیز است. گل مالی یا خه‌ره‌گیری در اصل از شب هفتم محرم شروع می شود و مردم در اطراف تکیه ها حوضچه های گل درست می کنند و صبح روز عاشورا و پیش از طلوع خورشید مردم عزادار با صدای ساز و دهل به سوی حوضچه های گل حرکت می کنند و زمانی که کاملا خود را گلی کردن به نوحه خوانی و عزاداری مشغول می شوند و عازم میدان شهر می شوند. این گل مالیدن بر سر و تن نمادی از غم و اندوه فراوان عزاداران است که از خود بی خود شده اند. جالب است بدانید که از شب هفتم هر صبح عده ای با خواندن آوازی با مضمون طلب برای هیزم، در کوچه ها و پس کوچه های شهر به حرکت در می آیند تا اگر در روز عاشورا هوا سرد شد بتوانند آتش درست کنند.

عزاداری در محرم

5.شاه حسین در تبریز

مراسم شاه حسین که در زبان محلی شاخسی نامیده می شود پیش از محرم شروع می شود تا روز عاشورا پیوسته ادامه می یابد. در مراسم شاه حسین خبری از زنجیر زنی نیست و در عوض افراد در حالی که یک دست خود را به پشت دیگری گذاشته اند و به صورت دایره وار ایستاده اند با دست دیگر خود چوبی را بالا و پایین می برند و نوای شاخسی ( شاه حسین )، واخسی ( یا حسین ) سر می دهند. در گذشته ادوات موسیقی مذهبی در این مراسم جایی نداشت اما اخیرا استفاده از سنج، طبل و سایر ادوات به آن راه پیدا کرده است.

عزاداری در محرم

6.شام غریبان در مشهد

در جای جای ایران برگزاری مراسم شام غریبان از جایگاه ویژه ای برخوردار است اما در مشهد این سوگواری رنگ و بوی دیگری دارد و شاید هم دلیل آن حرم مطهر امام رضا است که مرکز عزاداری در شب شام غریبان می باشد و این سوگواری را سوزناک تر کرده است. در این شب خادمان و زائران در حالی که هر یک شمعی به دست گرفته اند رو به حرم می ایستند و به عزاداری و نوحه خوانی مشغول می شوند.

عزاداری در محرم

7.نخل گردانی در یزد

یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین آیین های عزاداری ایران در یزد برگذار میشه که از اون با عنوان نخل گردانی یاد میشود و عموما در روز عاشورا و تاسوعا اجرا می شود. این نخل از جنس چوب و فلز و در ابعاد بسیار بزرگ ساخته می شود که برای حمل آن نیاز به تعداد زیادی عزادار است. نخل گردانی به نوعی حمل پیکر امام حسین و یاران ایشان پس از واقعه به صورت نمادین است.

عزاداری در محرم

5/5 - (1 امتیاز)
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : شایانیوز