گوگل برخی ابزارهای خود را در دسترس ایرانیان قرار می‌دهد

گوگل می‌گوید با دستی باز به ارائه خدمات بیشتر به ایرانی‌ها می‌پردازد. این شرکت در رشته توییتی اعلام کرد که درنتیجه تغییر تحریم‌های آمریکا در بخش ارتباطات، این شرکت خدماتی همچون VPN را در اختیار کاربران مختلف از جمله ایرانی‌ها قرارمی‌دهد.

هفته پیش وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور مجوز جدیدی محدودیت‌های ارائه خدمات اینترنتی به ایران را کاهش داد و به واسطه آن دسترسی به برخی نرم‌افزارها، آنتی‌ویروس‌ها، وی‌پی‌ان‌ها و غیره برای ایرانیان ممکن شد.

با توجه به موجی از فیلترینگ که با آغاز اعتراضات ایران گریبان‌گیر اپلیکیشن‌های مختلف شد و همچنین قطعی‌های طولانی‌مدت اینترنت، به ویژه برای کاربران اینترنت همراه، کاربران ایرانی دسترسی خود را به محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های خارجی از جمله اینستاگرام و واتس‌آپ از دست داده‌اند.

طبق اعلام گوگل، ابزار Outline از Jigsaw به کاربران اجازه می‌دهد تا با اجرای VPN شخصی، محدودیت‌های اینترنت از جمله فیلترینگ را دور بزنند.

Jigsaw واحدی در گوگل است که با بررسی تهدید‌های موجودی برای جوامع آزاد، راه‌حل‌هایی مقیاس‌پذیر برای این تهدید‌ها ارائه می‌کند.

گوگل همچنین امکان اشتراک‌گذاری مکان در گوگل مپس را نیز برای کاربران ایرانی فراهم کرده است. با استفاده از این خدمت که پیش از این برای ایرانی‌ها قابل استفاده نبود کاربران می‌توانند مکان خود با دوستان و نزدیکان‌شان را به صورت زنده به اشتراک بگذارند.

علاوه بر این، گوگل با ارائه ابزارهایی مثل گوگل میت در تلاش است که ارتباط ازبین‌رفته ناشی از فیلترینگ را احیا کند. اما مساله اصلی این است که همه این برنامه‌ها پیش از جان گرفتن، در دام فیلترینگ گسترده این روزها می‌افتند.

امتیاز دهید post
این مطلب هم پیشنهاد می شود  ۱۵ روند تکنولوژی روز دنیا در سال ۲۰۲۳