استعلام خلافی خودرو و پرداخت جریمه خودرو راهور 120

استعلام خلافی خودرو

جهت استعلام خلافی خودرو و موتور سیکلت کلیک کنید service.rahvar120.ir

مطمئنا پیش از این‌که بخواهید خلافی خودروی خود را پرداخت کنید، باید از میزان آن مطلع شوید یا به اصطلاح استعلام خلافی خودرو انجام دهید. اگر علاقمندید تا با انواع روش‌های استعلام خلافی خودرو و پرداخت خلافی خودرو آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

انواع خلافی خودرو

دریافت خلافی خودرو راه‌های متعددی دارد که در این مقاله به تفصیل به آن پرداخته‌ایم و تمامی‌ مراحل آن را توضیح داده‌ایم. در ادامه پیش از این‌که روش‌های استعلام خلافی خودرو را برایتان شرح دهیم، قصد داریم انواع جریمه خودرو را به شما مخاطبین عزیز معرفی کنیم. به طور کلی جرایم راهنمایی و رانندگی بر چهار دسته هستند:

 1. تسلیمی‌: یکی از روش‌هایی که خلافی برای خودرو شما ثبت می شود، ارائه برگه جریمه توسط افسر راهنمایی و رانندگی است. در این نوع جریمه به دلیل رویت گواهینامه توسط افسر، مشخصات راننده متخلف در برگ خلافی خودرو ثبت می‌شود که به این روش جریمه خودرو جریمه تسلیمی می‌گویند.
 2. الصاقی: یک نوع دیگر جریمه خودرو قراردادن برگه جریمه روی خودرو توسط افسر راهنمایی و رانندگی بدون حضور راننده است. در این حالت به دلیل عدم‌حضور راننده، مشخصات راننده در برگه جریمه ثبت نمی‌شود.
 3. دوربینی: ثبت خلافی خودرو توسط دوربین‌های راهنمایی و رانندگی نصب‌شده در معابر
 4. دوبرگی: زمانی‌که افسر راهنمایی و رانندگی به راننده متخلف دستور توقف می‌دهد اما راننده متوقف نمی‌شود خلافی خودرو به صورت دو برگی صادر می‌شود.

مالکان خودرو تنها 60 روز برای پرداخت خلافی ماشین به‌صورت تسلیمی‌ فرصت دارند و در صورت عدم‌پرداخت ظرف مدت 60 روز، مبلغ خلافی خودرو دو برابر می‌شود. ضمن این‌که اگر مبلغ کل خلافی ماشین به بیش از 1 میلیون تومان برسد دستور توقف برای خودرو صادر می‌شود. بنابراین استعلام خلافی خودرو و پرداخت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نظر داشته باشید که جریمه خودرو به صورت تسلیمی‌ را جدی گرفته تا بعدا دچار پشیمانی نشوید.

چه زمانی باید دنبال استعلام خلافی باشیم

عمدتا مالکان خودرو به دو دلیل مشخص به دنبال استعلام خلافی خودرو خود هستند:

 • استعلام خلافی به منظور پرداخت جریمه‌ها

جلوگیری از دوبرابر شدن مبلغ جریمه‌های تسلیمی‌ یا کاهش مبلغ جریمه‌ها به زیر 1 میلیون تومان و جلوگیری از توقیف خودرو به دلیل داشتن جریمه خودرو بالای 1 میلیون تومان یکی از دلایلی است که رانندگان اقدام به دریافت استعلام خلافی می‌کنند.

 •  استعلام خلافی به منظور فروش خودرو

یکی دیگر از دلایل دریافت استعلام خلافی فروش خودرو است. البته شاید خیلی از مالکان خودرو اطلاع نداشته باشند که برای فروش خودرو نیازی به تسویه خلافی خودرو تا قبل از تعویض پلاک وجود ندارد. ما در مقاله تعویض پلاک کاملا توضیح داده‌ایم که امکان پرداخت خلافی خودرو با کارت عابر بانک در محل تعویض پلاک وجود دارد.

در ادامه 6 روش اصلی در خصوص استعلام خلافی خودرو را توضیح خواهیم داد:

روش‌های استعلام خلافی خودرو

در گذشته برای دریافت استعلام خلافی خودرو شما مجبور بودید به مراکزی مانند پلیس 10+ مراجعه کنید، اما امروزه روش‌های زیادی برای استعلام خلافی خودرو و پرداخت خلافی وجود دارد که شما با استفاده از این روش‌ها می‌توانید به‌صورت آنلاین اقدام به استعلام خلافی خودرو کنید.

روش‌های استعلام خلافی خودرو

1- استعلام خلافی با مراجعه به پلیس 10+

دفاتر پلیس 10+ مرجع حضوری استعلام خلافی خودرو محسوب می‌شوند. هزینه دریافت برگه خلافی خودرو (سال 98) 6500 تومان به اضافه 3300 تومان تعرفه رسیدگی غیر حضوری اجرائیات (بررسی  شکایت  خلافی خودرو) است. بابت هر رديف خلافی قابل اعتراض هم مبلغ 300 تومان از شما دريافت مي‌شود. علاوه‌بر این در صورتی که پرینت لیست جریمه‌های شما بیشتر از 3 برگ باشد برای هر برگ هم مبلغ 1500 تومان پرداخت خواهید کرد.

نکته مهم : برای افرادی که مبلغ خلافی خودرو آن‌ها بیش از 1 میلیون تومان است، مراجعه به دفاتر پلیس 10+ فایده ای ندارد و این افراد به منظور رفع کردن مشکل خلافی باید به مراکز راهنمایی و رانندگی  مراجعه کنند.

2- استعلام خلافی خودرو با پلاک

یکی از سوالات پرجستجوی کاربران در خصوص دریافت استعلام خلافی خودرو در مورد امکان گرفتن خلافی خودرو با پلاک است. پلیس راهور ناجا این امکان را فراهم کرده تا مالکین خودرو با استفاده از تلفن به اطلاعات جریمه خودرو دسترسی داشته باشند. برای این منظور کافی است با شماره 88288888 از تلفن‌های ثابت تهران یا 02188288888 از تلفن همراه یا شهرستان‌های خارج از استان تهران تماس بگیرید. این شماره تلفن گویا است که امکانات زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد (البته اگر از پس مشغولی این شماره تلفن برآمدید و توانستید تماس بگیرید). ناگفته نماند که شما با این روش فقط می‌توانید از جریمه خودرو خود باخبر شوید و به هیچ عنوان امکان پرداخت جریمه خودرو را ندارید.

 • شماره‌گیری عدد 1:  استعلام تخلفات رانندگی
 • شماره‌گیری عدد 2: استعلام صدور گواهینامه و استعلام صدور کارت ماشین

پس برای گرفتن خلافی خودرو با پلاک باید عدد 1 را شماره‌گیری کنید تا به اپراتور مربوطه وصل شوید. با دادن شماره پلاک به اپراتور مبلغ خلافی خودرو به شما داده خواهد شد.

3- خلافی خودرو آنلاین

سامانه خلافی خودرو یا همان سایت پلیس راهور ناجا اصلی‌ترین و معتبرترین مرجع دریافت خلافی خودرو محسوب می‌شود. برای دریافت جریمه خودرو پرداخت نشده کافی است به آدرس rahvar120.ir  مراجعه کنید. در انتهای صفحه مطابق تصویر زیر بر روی گزینه استعلام میزان تخلفات رانندگی کلیک کنید.

استعلام خلافی خودرو

صفحه زیر برای شما بارگذاری خواهد شد که تمامی‌ مراحل و نکات در آن توضیح داده شده است. کافی است مطابق راهنمای تصویری عمل کرده و برای دریافت خلافی خودرو کد 8 رقمی‌ مندرج در پشت کارت خودرو را وارد کنید.

استعلام خلافی خودرو

 

پس از زدن دکمه جستجو لیستی از جریمه‌های پرداخت نشده شما همراه با توضیحات نمایش داده می‌شود.

در انتهای لیست هم امکان پرداخت جریمه‌ها با استفاده از شناسه قبض و شناسه پرداخت به صورت آنلاین وجود دارد.

نکات مهم در خصوص سایت راهور برای خلافی خودرو

• اطلاعات سایت آفلاین است و به طور هفتگی آپدیت می‌شود.
• در صورت پرداخت جریمه خودرو از طریق سایت، اطلاعات بعد از 72 ساعت در سامانه پلیس راهور درج می‌شود.
• سایت راهور ۱۲۰ برای آی‌پی‌های خارج از کشور بسته است لذا اگر قصد استعلام خلافی خودرو از این سایت را دارید با آی‌پی‌های داخل کشور و بدون VPN به سامانه پرداخت قبض خلافی مراجعه کنید.

علاوه‌بر سایت راهور ناجا وب سایت‌های دیگری هم هستند که همین خدمات را ارائه می‌کنند و اغلب هم در مقایسه با سایت راهور تجربه کاربری بهتری دارند.

4- استعلام خلافی خودرو با اپلیکیشن‌های موبایل

یکی از ساده‌ترین روش‌های استعلام خلافی ماشین استفاده از برنامه‌های موبایلی است. همزمان با افزایش روزافزون استفاده از تلفن‌همراه در بین شهروندان، مجموعه‌های زیادی اقدام به تولید نرم‌افزارهای موبایلی خلافی خودرو کرده‌اند که در این میان برنامه فرمون به دلیل برخورداری از امکانات کاربردی توانسته است خدمات خوبی را به کاربران ارائه دهد. این برنامه اندرویدی علاوه‌بر نمایش ریز خلافی خودرو و جریمه خودرو امکان پرداخت با استفاده از کدهای دستوری USSD را فراهم کرده که حتی بدون داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت می‌توانید جریمه رانندگی خود را پرداخت و یا به اصطلاح خلافی خود را صفر کنید.

از دیگر ویژگی‌های این برنامه کاربردی، هشدار دوربین‌های کنترل سرعت، دوربین‌های کنترل ترافیک، هشدار سرعت غیرمجاز، استعلام بیمه شخص ثالث و قیمت‌گذاری خودرو است. با دانلود اپلیکیشن فرمون می‌توانید از تمام خدمات نام برده شده استفاده کنید.

علاوه‌بر اپلیکیشن فرمون مجموعه‌های دیگری هم در حال ارائه خدمات استعلام خلافی خودرو هستند. تفاوت بین این اپلیکیشن‌ها در رابط کاربری و خدمات جانبی است که به کاربران ارائه می‌کنند.

نرم افزارهای استعلام خلافی موجود در بازار

 

استعلام خلافی خودرو

نرم افزارهای خلافی خودرو موجود در google play

استعلام خلافی خودرو

برخی از این اپلیکیشن‌ها قابلیت‌های بیشتری مانند هشدار نزدیک شدن به محدوده طرح ترافیک، هشدار عبور از سرعت مجاز، خرید بیمه ثالث، استعلام تصادفات رانندگی (تاریخ، علت، نوع، رنگ خودرو، شهر)، خدمات پلیس و جدول تعرفه‌های جرایم را در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند.

5- استعلام پیامکی خلافی خودرو با کد VIN

یکی دیگر از روش‌های دریافت خلافی خودرو استفاده از پیامک است که اصطلاحا به آن استعلام خلافی خودرو با کد VIN هم می‌گویند. برای این منظور برخلاف روش آنلاین که باید از کد 8 رقمی‌ استفاده می‌شد، کافی است کد 17 رقمی‌ VIN درج شده در پشت کارت خودرو را به شماره 1101202020 پیامک کنید.

پس از آن پیامکی برای شما ارسال می‌شود که در صورت مورد تائید بودن درخواست از سوی شما باید عدد 9 را ارسال کنید و البته هزینه دریافت این پیامک 350 تومان خواهد بود (سال 97). در صورت ارسال عدد 9 از سوی شما، مبلغ کل خلافی خودرو موردنظر، تعداد خلافی‌ها و تاریخ آخرین به‌روزرسانی برای شما ارسال می‌شود. در انتهای پیامک هم نوشته شده هزینه این پیامک 350 تومان و برعهده مشترک است! ضمن آن‌که خبری از شناسه قبض و شناسه پرداخت هم نیست.

کد VIN  روی کارت خودرو

کد vin

6- استعلام خلافی خودرو با استفاده از کد USSD

برای استعلام خلافی با استفاده از این روش کافی است کد #110* را شماره‌گیری کنید و با ورود به سامانه  پلیس 110 درخواست استعلام خلافی خودرو را با وارد کردن Vin  کد خودرو بدهید. دقت کنید که این روش عملا تفاوت چندانی با روش پیامکی ندارد و نتیجه استعلام با همان مبلغ 350 تومان از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود!.

روش‌های پرداخت خلافی خودرو

پرداخت خلافی خودرو

همانطور که در روش‌های استعلام خلافی خودرو توضیح داده شد، روش‌های متعددی هم برای پرداخت خلافی وجود دارد. پرداخت از طریق خودپرداز بانک ملی، پرداخت از طریق تلفن‌بانک، پرداخت از طریق وب‌سایت‌های مختلف از جمله سایت راهور و پرداخت از طریق نرم‌افزارهای موبایل مهم‌ترین روش‌های پرداخت انواع جرایم رانندگی هستند.

روش کم کردن خلافی خودرو و اعتراض به خلافی خودرو

بسیاری از مالکین خودرو زمانی که با لیست جریمه خودرو خود روبرو می‌شوند، معتقد هستند که برخی از جرایم ثبت شده غیرمنصفانه است و یا آن‌ها اصلا مرتکب این خلاف‌ها نشده‌اند! بنابراین اغلب به دنبال اعتراض به لیست خلافی خودرو یا کم‌کردن آن هستند.

در مورد رسیدگی به شکایات تخلفات راهنمایی و رانندگی دو فرآیند وجود دارد. اول اعتراض به قبض جریمه است که برای این منظور فرد معترض باید به مرکز اجرائیات منطقه و یا شهرستان محل سکونت مراجعه کند و موضوع شکایت خود را در منطقه مطرح کند. این‌گونه موارد در همان محل قابل رسیدگی و اصلاح هستند.

دوم اعتراض به وضعیت تخلفات است که فرد معترض باید ابتدا به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کرده و درخواست اعتراض دهد. ظرف حداکثر ۲۴ ساعت باید به این موضوع رسیدگی شود و معمولا نتیجه اعتراض در کمتر از چند ساعت اعلام می‌شود. در این مراکز افراد دلایل خود را برای اعتراض بیان می‌کنند، مثل این‌که در زمان وقوع تخلف اصلا در محل حضور نداشته‌اند و یا توان پرداخت این مبلغ جریمه را ندارند.

اما اگر مبلغ جریمه مورد اعتراض بالای یک میلیون تومان باشد برای اعتراض به جریمه خودرو باید به واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی مراجعه کنید. در تهران شهروندان باید به ادارات راهنمایی و رانندگی مناطق ۱۶، ۲۱، ۱۲، ۴،‌ ۱، ۱۰، ۲۰ و هم‌چنین دادسرای راهور واقع در خیابان رودکی مراجعه کنند. در سایر استان‌ها هم مالکین خودرو باید به واحدهای رسیدگی مرکز استان مراجعه کنند. در این مراکز کارشناسان پلیس نظرات خود را در اختیار قضات مستقر در مناطق می‌رسانند و این قضات که تحت نظر دادسرای راهور هستند، نسبت به این اعتراضات اعلام نظر می‌کنند و در صورت نیاز کسریات خلافی مطابق با مقررات اعمال می‌شود.

همچنین توجه کنید که درخواست‌هایی که قبلا رسیدگی شده است در این واحدها پذیرش نخواهد شد و رای صادره توسط واحد رسیدگی قطعی است.

آدرس واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی برای جرایم بالاتر از یک میلیون تومان در تهران

منطقه

آدرس

شماره تماس

1

بزرگراه ارتش – بلوار اوشان – نبش میدان اوشان – واحد شماره 5 مستقر در منطقه یک پلیس راهور تهران بزرگ

3

بزرگراه حقانی – نرسیده به تقاطع جهان کودک – مقابل پارک آب و آتش

86083244

10

بزرگراه نواب – تقاطع خیابان محبوب مجاز (ویژه جانبازان – ایثارگران و خانواده شهداء)

55437161

12

خیابان شوش – نرسیده به میدان شوش –  پشت بوستان بهاران – جنب کلانتری 112

14

خیابان نبرد – میدان نبرد – انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی

33057528

16

خیابان بعثت – خیابان رجائی جنوبی – خیابان هلال احمر – مقابل سیلو

55330307

20

شهرری – خیابان استخر – روبروی فروشگاه شهروند

55902110

21

تهرانسر – انتهای بلوار یاس

44538808

22

همت غرب – آزادگان جنوب – شهرک گلستان – بلوار گلها – خیابان یاسمن جنوبی

44736840

مدارک لازم جهت رسیدگی به اعتراض خلافی خودرو

 1. اصل کارت شناسایی و اصل سند مالکیت خودرو
 2. تکمیل فرم درخواست
 3. کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن

روش صفر کردن خلافی خودرو

اگر قصد صفر کردن خلافی ماشین خود را دارید باید به شما بگوییم به هیچ وجه امکان صفر کردن جریمه خودرو وجود ندارد و هر گونه تلاش برای صفر کردن خلافی خودرو بدون پرداخت وجه و جریمه خودرو پیگرد قانونی به‌همراه خواهد داشت.

البته برای افرادی که از بضاعت ضعیف‌تری برخوردار هستند یک راه آن هم نه برای صفر کردن خلافی خودرو بلکه برای تقسیط آن وجود دارد به این صورت که شما می‌توانید جریمه خودرویتان را به‌صورت موردی پرداخت کنید تا مقدار جریمه خودرو را زیر یک میلیون نگه دارید.

سوالات متداول خلافی خودرو

در این بخش به سوالات متداول شما کاربران گرامی در مورد خلافی خودرو پاسخ خواهیم داد:

 • آیا امکان تقسیط خلافی خودرو وجود دارد؟

بله شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت راهور یا راهنمایی و رانندگی، خلافی خودروی خود را اقساطی کنید.

 • چگونه ثابت کنیم که خلافی ثبت شده به خودرو ما تعلق ندارد؟

شما باید به حوزه شکایات راهنمایی و رانندگی بروید و نسبت به خلافی خودرویتان اعتراض بزنید تا به آن رسیدگی کنند.

 • آیا اعتراض به خلافی موجب کاهش خلافی خودرو می‌شود؟

بله اگر اعتراض شما وارد باشد خلافی خودرو را کم می‌کنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : محمد جواد