ماکرون: برای صلح در اروپا، باید با روسیه گفت‌وگو کنیم - اخبار جدید

ماکرون: برای صلح در اروپا، باید با روسیه گفت‌وگو کنیم

ماکرون: برای صلح در اروپا، باید با روسیه گفت‌وگو کنیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه علی‌رغم فشارها از سوی کشورهای اروپایی درباره موضوع مصالحه‌جویانه او با روسیه، بر لزوم همکاری اتحادیه اروپا با مسکو اصرار ورزید.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ماکرون شامگاه دوشنبه در نشست خبری با رئیس‌جمهور لیتوانی، گفت: «نگرش ما اینگونه است، اگر خواستار ایجاد صلح در قاره اروپا هستیم، باید با روسیه همکاری کنیم».

وی ادامه داد: «من این [اظهارات] را در خاک [کشوری] می‌گویم که بدترین‌ها را پشت سر گذاشته و ظلم و ستم و مرگ را چشیده است. اما اگر اروپا را جزیره‌ای بسیار دور از روسیه بدانیم، نمی‌توانیم کاری کنیم».

رئیس‌جمهور فرانسه در پاسخ به سوالی درباره مسمومیت «آلکسی ناوالنی» چهره مخالف کرملین اظهار داشت که روسیه با درباره این پرونده شفاف‌سازی کند یا با پیامدهای بین‌المللی آن مواجه شود.

پیش از این، یک رسانه‌ آلمانی از دیدار محرمانه «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با ناوالنی در زمان بستری در بیمارستان برلین خبر داد. (جزئیات بیشتر)

ماکرون همچنین گفت که روز سه‌شنبه با «سوتلانا تیخانوفسکایا» رهبر معارضان بلاروس پشت درب‌های بسته دیدار خواهد کرد. رویترز این اقدام ماکرون را نشانه‌ای از حرکت پاریس روی مرز باریکی بین «دفاع از دموکراسی و تحریک نکردن روسیه» دانست.

ناوالنی ۷ سپتامبر، درست چند روز بعد از آن که دولت آلمان ادعای مسمومیت وی با گاز عامل اعصاب «نوویچوک» را مطرح کرد از کما خارج شد.

ادعایی که روسیه آن را رد و اعلام کرد آزمایش ناوالنی هیچ شواهدی از وجود این سم را نشان نداده و همچنین از برلین خواست مدارک خود در اثبات این ادعا را با مسکو به اشتراک بگذارد. اقدامی که تاکنون دولت آلمان از انجام آن طفره رفته است.

این مخالف دولت روسیه روز ۲۰ اوت هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسیه به سمت مسکو علائم بیماری از خودش نشان داد و بعد از فرود اضطراری هواپیما در شهر «امسک» به بیمارستانی در این شهر منتقل شد و سپس به آلمان انتقال یافت.

انتهای پیام/

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : فارس نیوز