ادعای رویترز درباره اقدامات تروئیکای اروپا همزمان با مصوبه مجلس ایران

ادعای رویترز درباره اقدامات تروئیکای اروپا همزمان با مصوبه مجلس ایران

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در شرایطی که مجلس شورای اسلامی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به تصویب رسانده خبرگزاری «رویترز» مدعی شده آلمان، فرانسه و انگلیس در نامه‌ای مشترک در اواخر ماه اکتبر از دولت «دونالد ترامپ» خواسته در تحریم‌ها علیه بانکی ایران تجدید نظر کند. 

خبرگزاری فارس امروز گزارش داد مجلس شورای اسلامی در چارچوب گام‌های کاهش تعهدات هسته‌ای و نامه رئیس‌جمهور ایران به کشورهای اروپایی، در پاسخ به روند اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و همراهی کشورهای اروپایی با آن، طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به تصویب نهایی رساندند. 

بر اساس ماده ۶ مصوب این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس،چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، یک ماه پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی نظارت های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند.

ساعاتی بعد از تصویب این طرح، خبرگزاری رویترز مدعی شده کشورهای اروپایی طی نامه‌ای در اواخر ماه اکتبر به دولت آمریکا هشدار داده‌اند که تحریم‌ها علیه بانک‌های ایرانی موجب ایجاد اخلال در مبادلات انسانی با ایران شده و به منافع مشترک آمریکا-اروپا لطمه وارد خواهد کرد. 

رویترز علاوه بر این به نقل از دیپلمات‌هایی که اشاره‌ای به نامشان نکرده مدعی شده بانک مرکزی آلمان یک تسهیلات سپرده چند میلیارد یورویی را برای بانک‌های ایرانی، از جمله دو بانکی که تحت تحریم‌های آمریکا بوده‌اند باز نگاه داشته تا نظام بانکی ایران در شریطی که ارتباطش با نظام مالی دنیا قطع شده مجرایی برای تنفس در اختیار داشته باشد. 

نامه ادعایی کشورهای اروپایی چند هفته بعد از ۸ اکتبر ارسال شده. در آن تاریخ دولت آمریکا ۱۸ بانک ایرانی را تحت تحریم قرار داد. 

این تحریم‌ها آمریکایی‌ها را از مبادله با بانک‌های ایران منع کرده و شرکت‌های خارجی همکار با آنها را به اعمال تحریم‌های ثانویه تهدید می‌کرد. 

دیپلمات‌های سه کشور اروپایی در نامه خود به تاریخ ۲۶ اکتبر به واشنگتن گفته‌اند تحریم‌های بانکی جدید می‌توانند به گران شدن مواد غذایی و دارویی منجر شده و به مردم عادی ایران لطمه بزنند. 

در حال تکمیل… 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
ماسک های پارچه ای طرح دار رخت نو با تخفیف ویژه
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : خبرگزاری فارس