درخواست جلال‌زاده از رئیس‌جمهور برای احیای دریاچه ارومیه

درخواست جلال‌زاده از رئیس‌جمهور برای احیای دریاچه ارومیه

نماینده ارومیه از آیت الله رئیسی، رئیس جمهور خواستار تشکیل کمیته ویژه احیاء دریاچه ارومیه و همچنین مشخص شدن نحوه هزینه کرد بودجه‌های میلیاردی برای احیای دریاچه شد.

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، وحید جلال زاده نماینده مردم ارومیه و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در نامه‌ای به آیت الله رئیسی، رئیس جمهور خواستار تشکیل فوری کمیته ویژه احیاء دریاچه ارومیه و همچنین مشخص شدن نحوه هزینه کرد بودجه های میلیاردی برای احیای دریاچه شد.

متن نامه نماینده ارومیه به آیت الله رئیسی به شرح زیر است:

حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سید ابراهیم رئیسی
رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام

حال دریاچه ارومیه،  نگین آبی شمالغرب در استان آذربایجان غربی خوب نیست و معیشت و زندگی میلیون ها هموطن در شمالغرب کشورمان و در حوزه آبریز آن به ادامه حیات دریاچه گره خورده است.

عدم توجه به موضوع مهم احیا دریاچه ارومیه و خشک شدن آن و رسوب میلیون ها تن نمک در کف دریاچه با ایجاد کانون های بحرانی تولید گردو غبار نمکی علاوه بر تهدید زیست بوم گیاهی و جانوری و آسیب به زمین های کشاورزی بی شک موج مهاجرت وسیع از این منطقه را رقم خواهدزد.

هرچند در سالهای اخیر رحمت الهی و بارشهای باران به داد این نگین آبی شمالغرب رسید، اما پیکر دریاچه زخمی از سو مدیریت های سالهای اخیر در ستادی است که به احیا آن منجر نشد. باید به این مسئله توجه کرد که منطقه ما مهم تر از مشکل آب، درگیر مساله مدیریت آب است.

لذا از جنابعالی انتظار داریم به عنوان مهمترین مطالبه مردم آذربایجان و حوزه آبریز دریاچه ارومیه در راستای تحقق وعده دولت سیزدهم به مردمان دلیر این منطقه، ترک فعل های صورت گرفته در ستاد احیا دریاچه ارومیه و نحوه هزینه کرد بودجه های میلیاردی که علی الظاهر فقط نتوانست جانی به دریاچه نیمه جان ببخشد؛ را پیگیری نمایید.

همانگونه که جنابعالی در وعده های خود به مردم غیور آذربایجان غربی، موضوع احیا دریاچه ارومیه را جز اولویت های دولت سیزدهم برشمردید،  مردم غیور منطقه و دوستداران دریاچه ارومیه  به همت دولت سیزدهم در این مهم امیدوارند.

شایان ذکر است که چندماهی است زمان قانونی ستاد احیا پایان یافته و به تبع آن اکثر پروژه های احیا نیز متوقف شده است، لذا به نمایندگی از مردم شریف ارومیه پیشنهاد می نمایم  برای جلوگیری از خسارات عظیم در اسرع وقت کمیته ای به ریاست جنابعالی و با حضور وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، کشور، سازمان محیط زیست، استانداران استان های حوزه آبریز،  تنی چند از نمایندگان مردم در مجلس تشکیل شود و نسبت به حل و فصل عاجل موضوع تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند.

وحید جلال زاده
نماینده مردم شریف ارومیه و
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : خبرگزاری تسنیم