نخستین تصاویر از ساینا فیس لیفت (ساینا 99) منتشر شد؛ شگفتی تازه سایپا

 • اخبار خودرو

سایپا برنامه دارد تا در ادامه تولید زامیاد آپشنال و پراید وانت آپشنال، نسخه های فیس لیفت کوییک و ساینا را به بازار عرضه کند. «کوییک ۹۹» و «ساینا ۹۹» نام پروژه هایی است که برای نمونه های فیس لیفت این خودروها انتخاب شده است و قاعدتا این خودروها نیز بنا به رویه جاری صنعت خودرو ایران، همزمان با تیبا و ساینا و کوییک فیس لیفت نشده بر روی خط تولید می رود. پدیده ای که به راستی در جهان نادر است.

بر اساس تصاویر منتشر شده کوییک ۹۹ و ساینا ۹۹ نسبت به نمونه های فعلی با سه تغییر اصلی عرضه خواهند شد. تغییر در بخش جلو، عقب و تریم داخلی از جمله تفاوت های میان نمونه های فعلی ساینا و کوییک با نسخه های جدید است. تغییر گرافیک چراغ ها و برخی جزئیات سپر و جلو پنجره باعث شده تا کوییک ۹۹ و ساینا ۹۹ در بحث ظاهری تا حدی به روزتر از نمونه های فعلی باشند.

تصویری که چندی پیش از بازدید مدیرعامل مپنا از مرکز تحقیقات سایپا منتشر شد، نکته ای قابل توجه و نه چندان واضح را در دل خود داشت. در گوشه سمت راست تصویر مورد نظر، طرح های کوییک ۹۹ دیده می شود و مشخص است که فیس لیفتی برای این خودرو نسبت به نمونه ساده در نظر گرفته شده است.

به نوشته اسب بخار، اضافه شدن طرحی جدید روی سپر کوییک ۹۹، نشان می دهد که سایپا هم از امتداد خط بینی و چشم یوز ایرانی در طرح های جدید خود استفاده کرده و احتمالا این ویژگی در ساینا ۹۹ هم دیده خواهد شد. از سویی برخی منابع می گویند که در این تغییر، گرافیک چراغ ها، جلو پنجره و طرح مه شکن نیز به روزتر شده است.

همچنین تغییرات بیشتر در بخش کابین، باعث ارتقای نسبی فضای داخلی کوییک و ساینای جدید شده است. در تصویری که چند روز قبل از بازدید مدیرعامل بانک تجارت از مرکز تحقیقات سایپا منتشر شد، مشخص گردید که طراحان این شرکت تا حدی الگوی قبلی داشبورد ساینا و کوییک را در نمونه های فیس لیفت حفظ کرده اند. اما قطعاتی که به صورت یک پارچه در مجموعه داشبورد حضور ندارند، تغییر کرده اند و مانند قاب روی جلو آمپر سبکی جدید را به خود گرفته اند. تغییرات بخش کابین ساینا ۹۹ و کوییک ۹۹ به مراتب بیشتر از ظاهر بیرونی خودرو است و الگوی جدیدتری برای محل نمایشگر در این خودروها استفاده شده است. تغییر سبک ظاهری جلو آمپر، کنسول میانی، رودری ها، غربیلک و… از جمله این تغییرات به حساب می آید.

اما آنچه که مشخص است، فعلا قوای محرکه این دو خودروی به روز شده تفاوتی با نمونه های فعلی و قبلی ندارد و همچنان از پیشرانه M15 و جعبه دنده دستی در آن ها استفاده خواهد شد. پیشرانه این خودروها ۱۵۰۳ سی سی حجم دارد و ۸۷ اسب بخار را با ۱۲۸ نیوتن متر تولید می کند. این توان از طریق جعبه دنده دستی ۵ سرعته به چرخ های جلو می رسد. این پیشرانه تطبیق لازم را برای اجرای استاندارد یورو ۵ دارد و احتمال نصب سری یورو ۵ پیشرانه M15 روی کوییک ۹۹ و ساینا ۹۹ وجود دارد.

آنچه که مشخص است، ساینا ۹۹ و کوییک ۹۹ با استانداردهای اجباری ۸۵ گانه همراه شده اند و در ابتدا با دو نمونه پایه و فول آپشن به بازار عرضه می شود.

کوییک ۹۹

در ساینا ۹۹ و کوییک ۹۹ می توانیم شاهد این ویژگی ها باشیم:

 • شیشه ها و آینه های برقی
 • تهویه الکتریکی دستی
 • دستگیره های جدید
 • چراغ روشنایی روز
 • سنسور پارک عقب
 • تطبیق با استاندارد جدید عابر پیاده
 • سامانه GSI جعبه دنده
 • سامانه BCM و کنترل مرکزی خودرو
 • سیستم صوتی USB، رادیو و AUX
 • طرح جدید فرمان و دسته دنده
 • رینگ فولادی
 • فرمان هیدرولیک
 • اخطار کمربند ایمنی

همچنین در نسخه فول آپشن ساینا ۹۹ و کوییک ۹۹ چنین ویژگی هایی دیده می شود:

 • رینگ آلومینیومی
 • نمایشگر ۷ اینچی لمسی
 • بلوتوث
 • نمایش صفحه تلفن همراه روی نمایشگر خودرو
 • رهیاب ماهواره ای
 • دوربین عقب
 • شیشه های دودی عقب
 • سنسور نور
 • تریم داخلی چرم و پارچه
 • سنسور باد لاستیک
 • کنترل سیستم صوتی از روی فرمان

هنوز مشخص نیست که سایپا با چه فرایندی عرضه کوییک ۹۹ و ساینا ۹۹ را آغاز می کند. اما آنچه که قطعی شده، تولید و عرضه این دو نسخه جدید در سال جاری است.

نخستین تصاویر از ساینا فیس لیفت (ساینا 99) منتشر شد [به روز رسانی] – اردیبهشت 99

مدتی پیش بود که مدیرعامل سایپا خبر از عرضه محصولات جدید این شرکت در سال جاری داد. البته به جز سایپا شاهین که پیش‌تر با نام سایپا رهام شناخته می‌شد، بقیه محصولات این شرکت جدید نیستند و در حقیقت نسخه‌های فیس لیفت و مجهزتر محصولات فعلی هستند.

حال تصاویری از ساینا فیس لیفت یا ساینا 99 در فضای مجازی منتشر شده که محصول سایپا را با چهره‌ای جدید به ما نشان می‌دهد. از سوی دیگر و با توجه به اصرار سازمان استاندارد بر رعایت استانداردهای 85 گانه، به نظر می‌رسد تغییراتی در پیشرانه ساینا نیز صورت پذیرفته باشد تا با خودرویی پاک‌تر روبرو باشیم.

ساینا 99

تغییرات ظاهری ساینا 99 محدود بوده‌اند. برای مثال گرافیک چراغ‌ها تغییر یافته و یک نوار استیل به جلوپنجره خودرو اضافه شده است. در سپر عقب نیز شاهد افزودن دیفیوزر مشکی‌رنگ هستیم.

تاکنون تصاویری از نمای داخلی ساینا 99 منتشر نشده‌اند اما با توجه به مشترکات گسترده این خودرو و کوییک، پیش‌بینی می‌شود نمایشگر لمسی و شاید دوربین عقب به این خودرو افزوده شده باشند. تریم داخلی چرم مصنوعی، نمایشگر لمسی، رهیاب ماهواره ای، سنسور و دوربین عقب، دماسنج محیط، تهویه الکتریکی دستی، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، بلوتوث، چراغ روشنایی روز، سامانه GSI، دو کیسه هوا، شیشه های عقب دودی، سنسور نور، آینه‌ها و شیشه‌های برقی و تنظیم ارتفاع چراغ بخشی از امکانات ساینا 99 را تشکیل می‌دهند. طبق شنیده‌ها، سایپا قصد دارد ساینا فیس لیفت را به زودی در سه سطح از امکانات و تجهیزات به بازار عرضه کند.

ساینا 99

نوشته غزاله زاهدی ۹۶ پنج شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

غزاله زاهدی پنج شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

قرار بود با صدور مجوز افزایش قیمت و عرضه خودرو توسط خودروسازان با قیمت کمتر از 5 درصد قیمت بازار نه تنها قیمت‌ها در بازار کنترل شود، بلکه سودی که به جیب دلالان و مافیای خودرو می‌رود نیز به جیب خودروساز و مردم عادی بازگردد، اما همه این موارد و قولی که وزیر صنعت داد،… ادامه مطلب

نوشته غزاله زاهدی ۲۵ چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

غزاله زاهدی چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

شاید فقط در ایران بتوان خودروسازانی را یافت که شجاعت لازم برای نادیده گرفتن تمام اصول مارکتینگ را پیدا کرده اند. این خودروسازان حالا به درجه ای از اطمینان از فروش محصولات خود رسیده اند که ابتدا خودرویی مجهول الهویه به نام تیبا 2 پلاس را پیش فروش می کنند و سپس با چند تصویر… ادامه مطلب

نوشته غزاله زاهدی ۱۷ چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

غزاله زاهدی چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

با ارسال دعوتنامه تسویه حساب برای کسانی که خودرو سایپا 151 آپشنال را پیش خرید کرده بودند، قیمت قطعی این خودرو نیز مشخص شد. عرضه این خودرو در ادامه رویکرد جدید خودروسازان در راستای افزایش نامحسوس قیمت ها ارزیابی می شود.به عبارت دیگر در شرایطی که دولت و مراجع قانونی مجوز لازم برای افزایش قیمت… ادامه مطلب

نوشته سپهر زنگنه ۸۳ یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

سپهر زنگنه یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

با ما همراه باشید تا در این نوشتار اخبار مربوط به تولید پراید و پژو 405 و زمان توقف خط تولید آن ها را مرور کنیم.امکان عقب نشینی استاندارد برای تنظیم بازار خودرو [به روز رسانی] – اردیبهشت 99ایستادن پراید در مرز ۱۰۰ میلیون تومان اما و اگرهایی در توقف تولید این خودرو به وجود… ادامه مطلب

نوشته سپهر زنگنه ۲۸ یکشنبه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

سپهر زنگنه یکشنبه، ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

پس از اعلام خبر توقف تولید پراید، این شرکت خودروساز، خودروهای «رهام» و تیبا را جایگزین پراید اعلام کرد. از آنجایی که تیبا از گذشته وارد بازار شده، کنجکاوی‌ها برایش کمتر بود اما برای «رُهام» (تغییر نام به شاهین) سؤال های زیادی وجود دارد.«رهام» یا شاهین محصول جدید گروه خودروسازی سایپاست که مشخصات فنی آن… ادامه مطلب

نوشته حسین باباپور ۱ شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

حسین باباپور شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

شرکت خودروسازی سایپا دومین تولیدکننده بزرگ خودرو در کشورمان است که تعداد زیادی محصول را در سبد تولیدات مجموعه تحت امرش جای داده و همواره شعار سایپا مطمئن این خودروساز ته دل هر ایرانی را قرص ساخته است.قضاوت درباره اینکه چقدر محصولات سایپا مایه اطمینان و تسلی خاطر ایرانیان شده را به شما مخاطبان گرامی… ادامه مطلب

نوشته غزاله زاهدی یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

ادامه مطلب

نوشته غزاله زاهدی یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

ادامه مطلب

نوشته غزاله زاهدی یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

ادامه مطلب

منبع