ورود به سایت سامانه سعدی edalat.farabixo.com

ورود به سایت سامانه سعدی edalat.farabixo.com

ورود به سایت سامانه سعدی edalat.farabixo.com

«سعدی» به‌عنوان نخستین سامانه فروش اینترنتی سهام عدالت در بورس ایران راه‌اندازی شد. در این سامانه امکانات لازم جهت فروش یا سرمایه‌گذاری مجدد سهام عدالت برای بیش از ۴۹ میلیون ایرانی فراهم شده است.

نخستین سامانه فروش اینترنتی سهام عدالت از شنبه دهم خرداد ماه در دسترس عموم قرار گرفته است. بر این اساس مشمولان سهام عدالت می‌توانند بدون مراجعه حضوری به بانک یا شرکت‌های کارگزاری بورس از طریق «سامانه سعدی» نسبت به فروش سهام عدالت یا مشاهده سهام‌شان اقدام کنند.

سامانه سعدی توسط کارگزاری فارابی، تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار جهت ارائه خدمات مورد نیاز دارندگان سهام عدالت راه‌اندازی شده است. با راه‌اندازی این سامانه میلیون‌ها نفر از مشمولان سهام عدالت در سراسر کشور می‌توانند از طریق اینترنت، مدیریت سهام عدالت را در دست گرفته و نسبت به فروش سهام عدالتشان اقدام کنند.

سامانه سعدی

مشمولان سهام عدالت که طی اعلام قبلی روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند با ورود به «سامانه سعدی» وضعیت سهم‌های موجود در سبد دارایی‌هایشان را مشاهده کرده و برای بهره‌مندی از منافع سهام عدالت تصمیم‌گیری کنند.

نحوه فروش سهام عدالت در سامانه سعدی

پس از ابلاغیه آزادسازی سهام عدالت که توسط مقام معظم رهبری صادر شد، به مشمولان اعلام می‌شد می‌توانند یکی از دو روش مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند.

روش مستقیم: به عبارت دیگر مشمولان می‌توانند تا ۲۹ خردادماه با مراجعه به درگاه اینترنتی www.samanese.ir روش مستقیم را انتخاب کنند. یعنی در روش مستقیم سهام‌دار مالک شرکت‌های سرمایه‌پذیر است و می‌تواند نسبت به روش این سهام اقدام کند،

به ابن معنا که در روش مستقیم، مدیریت سهام عدالت که مرکب از ۴۹ شرکت شامل ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیربورسی است، توسط خود سهامدار و در بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود و در گام اول آزادسازی سهام عدالت، افراد می‌توانند تا سقف تعیین شده از ترکیب سهام خود را از طریق سامانه سعدی با آدرس اینترنتی edalat.farabixo.com به فروش برسانند.

روش غیر مستقیم: عدم مراجعه سهام‌داران به این درگاه و انتخاب روش مستقیم به معنی انتخاب روش غیرمستقیم است. یعنی در روش غیرمستقیم سهام‌دار مالک شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهد بود.

درحال حاضر امکان فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت فقط برای سهام‌دارانی امکان پذیر است که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند. در این راستا، مشتریان به سه روش می‌توانند اقدام به فروش سهام عدالت خود کنند.

راهنمای فروش سهام عدالت در سامانه سعدی

روش اول فروش سهام عدالت

*روش نخست: روش الکترونیک است که توسط شرکت‌های نرم افزاری برای کارگزاری‌ها پیاده سازی شده و روی سایت آن‌ها قرار گرفته است. در این روش مشتری از طریق این سامانه می‌تواند ضمن رعایت ملزوماتی از قبیل اینکه شماره تلفن همراه و شماره حسابی که به نام خود فرد باشد، وارد شده و پرتفوی خود را مشاهده کند.

مشاهده پنل صورتحساب سهام عدالت

*در این روش اطلاعات مشتری برای کارگزار ارسال می‌شود و مشتری می‌تواند درمورد فروش هر بخش از سهام تصمیم بگیرد. البته باید توجه داشته باشد که سفارشات از سی درصد از ارزش پرتفو بیشتر نشود. پس از آن سفارشات از طریق سامانه برای شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می‌شود و همان روز توسط این شرکت تجمیع می‌شود. پس از آن و در روز آینده توسط کارگزار قابلیت معامله خواهد داشت.

*کارگزار می‌تواند معاملات را در ساعت مقرر که در حال حاضر ۱۲:۴۵ دقیقه تا ۱۴ است به قیمت پایانی یا در معاملات بلوک طی روز انجام دهد و وجوه مربوطه را یا به حساب مشتری واریز کند یا درصورت تمایل مشتری، نزد کارگزاری بماند.

مشمولان سهام عدالت که طی اعلام قبلی روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند با ورود به «سامانه سعدی» وضعیت سهم‌های موجود در سبد دارایی‌هایشان را مشاهده کرده و برای بهره‌مندی از منافع سهام عدالت تصمیم‌گیری کنند.

روش دوم و مراجعه حضوری فروش سهام عدالت

روش دوم، مراجعه حضوری است. درواقع آن دسته از سهام دارانی که شماره همراه ندارند یا شماره همراه به نام خودشان نیست می‌توانند از طریق مراجعه حضوری به شعب کارگزاری درخواست خود را ارسال کنند. در این روش کارگزار باید مشتری را احراز هویت و سفارش فروش سهام عدالت را دریافت کند. سپس سفارش باید از طریق سامانه برای شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال شود.

روش سوم فروش سهام عدالت از طریق بانک

روش سوم، دریافت سفارش از طریق سیستم بانکی است که معمولا به صورت حضوری خواهد بود. بانک سفارشات دریافت شده را برای کارگزار ارسال می‌کند و کارگزار باید سفارشات را وارد سامانه کرده و برای شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال کند. این روش برای مشمولانی که برای فروش سهام خود عجله دارند، اما کد بورسی ندارند، توصیه می‌شود.

آدرس سامانه سعدی کارگزاری فارابی برای فروش سهام عدالت

4.4/5 - (9 امتیاز)
جستجوگر : اخبار جدید      منبع : محمد جواد

30 نظر ارسال شده
 1. راضیه تیمار گفت:

  سلام خسته نباشین میخواستم بدونم اگربخوام سلام عدالت پسربزرگم را به پسرکوچکم انتقال بدم چکار بایدکرددرضمن هنوزآزادسازی نشده احزارهویت وسجام هم انجام نشده ممنون میشم راهنمایی کنین باسپاس

  • محمد جواد گفت:

   سلام.در زمینه انتقال سهام عدالت بین اشخاص باید به این نکته اشاره کنیم که بدلیل بورسی بودن سهام این شرکت‌ها تنها راه انتقال سهام بین افراد، استفاده از بازار بورس و خرید و فروش سهام در آن است. در نتیجه هیچ کس نمی‌تواند سهام عدالت خود را از طریق وکالت یا سایر قراردادهای رسمی و غیر رسمی به بقیه منتقل کند. این موضوع حتی بین افراد خانواده ( مثلا از فرزندان به والدین) هم صدق می‌کند و هیچ استثنایی به جز احکام قضائی یا فوت مالک سهام و به ارث رسیدن سهام وی وجود ندارد.

 2. جمال بهاری گفت:

  چرا سود سهام عدالت من پرداخت نشده در صورتی که سریهای گذشته سود سهام گرفتم

 3. احمدزینالی گفت:

  سلام خسته نباشید من هرچه کدامنیتی وارد میکنم خطا میده علت چیه؟؟

  • محمد جواد گفت:

   سلام من الان خودم تست کردم بدون مشکل وارد پنل شدم لطفا کد امنیتی رو با حروف کوچیک بزنید و دقت کنید زبان کیبورد روی EN باشه

 4. سید حسن حجازی گفت:

  می خواهم سهام عدالت یک میلیون تومانی داشته باشم

 5. سید حسن حجازی گفت:

  می خواهم سهام عدالت یک میلیونی بخرم

 6. گل محمد داودی گفت:

  بنده عیال وا رم سهام ندارم

 7. Mehdi گفت:

  خوب

 8. محسن فلاحتی بیشه گفت:

  من حتی ثبت نام هم نکردم.لطفاراهنماییم کنین

 9. محسن گفت:

  سهام بی عدالتیه
  من با بچه مریض معلول
  سهام عدالتی ندارم
  از حلقومتون بزنه
  بیرون

 10. ایرانی گفت:

  نداری شما شاید حسادت باشه چرا از حلقوم بزنه بیرون چیزی ندارم که

 11. امید گفت:

  سلام تورخدا به من یه جواب درست بدید من درمورد سهام عدالت ثبت نام کامل کردم من وسه نفر از همسایگان ما که همزمان باهم رفته بودیدم برا ثبت نام تمام کارهای ثبت نام انجام دادیم حتی سوال کردم از یه منشی که یه خانم بود گفت شما درسامانه ثبت شدید وبرید به سلامت من اومدیم خونه بعد چند روز برا اون سه نفر چک امد ولی برامن نیامد هرچقدر منتظر ماندیم خبری نشد رفتیم برا پیگیری گفتن سایت بسته شد وتاالان شامل حال مانشد تورخدا ماجامندیم بااینکه ثبت نام کردیم خواهش میکنم رسیدگی کنید

 12. محمد جواد گفت:

  سلام با شماره مرکز سهام عدالت تماس بگیرید
  شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

 13. نسترن گفت:

  سلام برای من سودی واریز نشده سال پیش درصورتیکه قبلا پرداخت میشد شماره شبا هم درسته سهامم فروختم بازم چیزی به من ندادن درضمن احراز هویت هم انجام ندادم الان باید چکارکنم؟؟

 14. علی رئیسی گفت:

  سلام،میگم این سهام عدالت چه جوریه اون هایی که آزاده نکردن باید چکار کنن

  • محمد جواد گفت:

   سلام با کد ملی باید وارد سامانه بشید اگه اطلاعات کامل باشه پنل براتون باز میشه میتونید مدیریت کنید

 15. زهراملکی پور گفت:

  شماره حساب برای سود سهام باید کوتاه مدت باشه یا بلند مدت؟

 16. سیدوحید گفت:

  سلام قرار شد به متولیدن 1400 سهام عدالت بدن چجوره باید ثبت نام کرد ممنون میشک راهنمایی کنید

  • محمد جواد گفت:

   سلام با سهام عدالت در تماس باشید
   شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

 17. نسرین جاوید گفت:

  با سلام واحترام
  میخواستم بپرسم چه جوری میتونم با کارشناسان مربوطه تماس حاصل کنم. در ضمن از اردیبهشت ماه اقدام به فروش 60 درصد سهام خود کرده ام ولی فعلا هیچ اقدامی صورت نگرفته است لطفا راهنماییم کنید

 18. کوثر گفت:

  سلام…
  من از سال ۹۸ که ۱۸ ساله شدم و حساب دانش آموزیم بسته شد و یک حساب دیگه باز کردم و شماره شبا رو در سامانه سهام عدالت تغییر دادم هیچ سودی دریافت نکردم….چه کار باید بکنم…
  از سال ۹۸ هیچ سودی برای بنده واریز نشده

  • محمد جواد گفت:

   شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

  • محمد جواد گفت:

   سلام با پشتیبانی سهام عدالت تماس بگیرید
   شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)

 19. عبدالحسین زندی دره غریبی گفت:

  با سلام واحترام.
  من وضعیت ثبت سهام عدالتم موردی ندارد تا ۳ / ۱۲ / ۹۸ هم سود به حسابم واریز شد دراین مرحله هیچی واریز نشده جهت اطلاع وپیگیری باتشکر

 20. محمد جواد گفت:

  سلام با این شماره تماس بگیرید ببینید چی میگن بهتون
  شماره تلفن مرکز تماس سهام عدالت: 83337 (021)